Popínavých rostlin není nikdy dost, jsou krásné, výjimečné a přitahují pozornost nejen obyvatel domu či bytu, ale i veškerých návštěv. Jestliže sháníte další kousek do vaší sbírky pokojovek, mučenka vám nesmí chybět.
Odkud pochází
Mučenek je asi 500 druhů a jejich domovem je především Jižní a Severní Amerika, Asie a Austrálie. Do Evropy byla přivezena v době baroka a neujala se jen jako pokojovka – v jižních zemích (Itálie, Španělsko) dokonce zplaněla a roste dodnes ve volné přírodě.
Které druhy a kultivary se hodí pro pěstování v bytě
Nejčastěji se pěstuje mučenka modrá (Passiflora coerulea), která má květy bílo-modré.
Můžete zkusit pěstovat i mučenku hroznatou (Passiflora racemosa), která má v přírodě nádherné červené květy, ale při pěstování v bytě bohužel nekvete.
Docela dobře se v bytě nebo ve skleníku či zimní zahradě daří mučence pletní (Passiflora incarnata), která má namodralé květy, které vykvétají během července. Je asi nejpodobnější mučence modré.
Co mučenka potřebuje, aby dobře rostla
Protože se jedná o popínavou rostlinu, potřebuje nutně oporu nebo konstrukci, po které se bude pnout. Vhodný je třeba drátěný oblouk, na který budete jednotlivé výhony vyvazovat. Dále potřebuje teplotu v létě kolem 20 °C, v zimě jí stačí 4–8 °C. Během zimního období ztratí mučenka listy (to je zcela přirozené), potom ji v březnu můžete přesadit a umístit do teplejší místnosti. Přitom se hodí seříznout výhony z loňského roku na cca 8 pupenů, mučenka tak lépe obrazí a bohatěji vykvete. Jako substrát se osvědčila směs zahradnické zeminy s kompostem a pískem (v poměru cca 3:1:1).
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz