orchidej ruzova kvet

Když nekvetou orchideje, mohou vám pomoci i přísady ze spíže

Co dělat, když nekvetou orchideje? Dříve měly na našich parapetech pověst tvrdohlavé květiny zejména voskovky (Hoya). Ovšem dnes jejich pozici přebírají orchideje. I když mají optimální podmínky, perfektní květináč a přiměřenou zálivku, často zkrátka ne a nevykvetou.

A jak jim v tom pomoci? Možná budete překvapeni, ale životodárnou sílu může do květů nahnat například česnek. A existují i vážné případy orchidejové tvrdohlavosti, kdy se vyplatí smíchat ho ještě s několika tabletkami aspirinu. Ukážeme vám, proč to tak je a jak na to.

Jak vyrobit česnekové hnojivo na orchideje

Stimulace kvetení není v našich domácnostech nic nového. Používáme ji běžně napři u tillandsií a bromélií, kdy zvolenou rostlinu vložíme do sáčku se zralým jablkem a necháme plynný ethylen, aby dokončil bohulibé dílo.

A ze stejného důvodu orchidej také pravidelně hnojíme. A právě tady může být onen kámen úrazu. Orchidejím se totiž zvýšeným přísunem živin nezavděčíte – právě naopak. Pokud to s hnojení přeženete, začnou se nevyužité minerální soli ukládat na kořenech a v substrátu a pomalu tak zhoršují prostředí, které orchideje ke své spokojenosti potřebují.

orchidej kvet - Když nekvetou orchideje, mohou vám pomoci i přísady ze spíže

Zkuste tedy pro jednou vsadit na zcela jiný produkt – česnek. Hnojivo si doma připravíte za jeden den a o předávkování se při dodrženém postupu opravdu bát nemusíte. Česnek obsahuje množství minerální látek a dalších užitečných substancích, po kterých se mohou orchideje doslova utlouct. A jak na přípravu?

Nejdříve si na sporáku převařte jeden litr vody. Do ještě horké tekutiny vymačkejte asi tři velké stroužky česneku. Nechte pod pokličkou odstát 24 hodin. Po této době česnekové hnojivo na orchideje přeceďte a použijte. Stačí ho přelít do vhodné nádoby a květináč s orchidejí do něj na půl hodiny ponořit. Poté nechte rostlinu okapat a vraťte zpět na okno. Opakujte se všemi rostlinami, které nechtějí kvést a zbylým hnojivem zalijte jiné pokojovky. Opakujte 1x za 4 týdny – ne častěji! Leckdy se první poupata objeví již před druhým přihnojováním, do půl roku však rozkvetou i ti největší tvrdohlavci, pokud se jim u vás jinak daří.

Česnek a aspirin – kdy na ně vsadit?

Potýkají se vaše orchideje s nějakým onemocněním, které se i přes veškerou vaši péči pravidelně vrací? Nebezpečí pro ně znamenají zejména houbové choroby. Podpořte je také a to tím, že do výše zmíněného receptu rozmačkáte ještě čtyři tabletky aspirinu. Nechte je rozpustit poté, co směs na orchideje přecedíte

Opět aplikujte nejlépe za pomoci ponoření. Tuto kúru obvykle stačí zopakovat jen dvakrát, poté se vraťte k výše zmíněnému klasickému česnekovému hnojivu na orchideje. Budete příjemně překvapeni dosaženými výsledky, navíc jde o bezpečný způsob přihnojování, který rostlině určitě nijak neublíží.

 

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

1 Komentářů

Zanechte komentář