Zajímavou pokojovku si můžete pořídit, zkusíte-li pěstovat skrytěnec (kryptantus). Je totiž ozdobná především svými listy, ačkoliv má i květy, které lze ale jen stěží spatřit uprostřed listové růžice. Dá se pěstovat v malých květináčích nebo i přivázaná na kůře, a dokonce je možné pěstovat ji v láhvi.
Odkud pochází
Jako většina broméliovitých rostlin pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie. Do Evropy se dostala ve 2. polovině 19. století.
Které odrůdy se hodí pro pěstování do bytu
Skrytěnců existuje mnoho druhů, ale nejvhodnější do bytu jsou tyto:
- Cryptanthus tricolor – má pro oko nejjasnější barvy, jeho listy jsou tvořeny zelenou, růžovou a krémovou barvou v různých kresbách,
- Cryptanthus bivittatus – má světleji zelené listy s tmavozeleným pruhem uprostřed listů,
- Cryptanthus fosterianus – je ze všech skrytěnců největší a jeho listy jsou netradičně žíhané napříč, a to červenými a šedými proužky,
- Cryptanthus zonatus – velmi podobný předešlému, jen o něco menší, listy jsou žíhané napříč bílošedými proužky.
Co skrytěnec potřebuje k růstu
Skrytěnec potřebuje zejména světlo – platí, že čím více světla, tím jsou listy vybarvenější. V létě má rád teplotu do 24 °C, v zimě snese i kolem 15 °C. Zálivku potřebuje střední, v létě samozřejmě vyšší nežli v zimě. V létě má rád rosení. Hnojení není nutné, vystačí si se živinami z půdy nebo rašeliny.
Přesazování a množení
Přesazování není nutné, množení se provádí z odnoží na jaře. Odnože zasadíme (i bez kořenů) do směsi rašeliny a písku, přikryjeme polyetylénovým sáčkem a udržujeme substrát vlhký. Jakmile se ujmou, přesadíme je po jedné do květináčů.
Specifická pěstování
- Přivazování na kůru – zajímavým a efektním způsobem pěstování je přivazování skrytěnců na kůru. Vyberte vhodný kus kůry, a pokud v něm není přirozený otvor, vyřežte jej. Rostlinu vyjměte z květináče, kořenový bal obalte vlhkým rašeliníkem a ovažte drátem. Poté připevněte na kůru, tuto kůru připevněte ke stěně, aby rostlina rostla vzpřímeně. Kořenový bal je potřeba udržovat vlhký a vrchní části rostliny pravidelně rosit.
- Pěstování v láhvi – druhým dekorativním způsobem pěstování je vytvoření jakési zahrádky v láhvi. Budete potřebovat širokou skleněnou láhev nebo demižon. Je potřeba, aby rostlina měla vespod v láhvi drenážní vrstvu, třeba z štěrku a dřevěného uhlí. Na drenáž nasypte rašelinu nebo rašelinnou zeminu (vše vsypávejte pomocí kornoutu z novin nebo trychtýřem). Díry na sázení rostlin můžete vytvořit vařečkou, rostliny do děr vsadit pomocí špachtle nebo velké pinzety. Rostliny potřebují jen občas postříkat vodou, jinak si vlhkost vytvářejí samy. Vhodným stanovištěm je světlé a slunné místo.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz