plumeria

Plumérie: Havajská národní květina, kterou můžete pěstovat i jako pokojovou rostlinu

Jak si vypěstovat rostlinu ze semen? K jakému účelu se používá v Thajsku a na Havaji? Jaké podmínky potřebuje plumérie pro zdárný růst? Kdy se můžete těšit pohledem na barevnou paletu skvostných květů?

Havajská květina

Plumérie je známá také právě pod názvem coby havajská rostlina. Květina uchvátí a omámí svou krásnou vůní, voní po jasmínu, koření a citrusech. To je důvod, proč se z plumérie vyrábí i kosmetika a parfémy.

Hned dobrou zprávou v úvodu je, že plumérie netrpí na choroby a škůdce. Pokud jí bude dopřána náležitá péče a potřebné podmínky, neměla by být rostlina napadena žádným hmyzem a jinými zákeřníky.

Pozoruhodná kráska

Atypická rostlina má původ v tropických částech Ameriky, kde takto ve volné přírodě dorůstá až do výšky 5 metrů. Avšak i v domácích podmínkách nezaostává až tak moc pozadu a může dosáhnout většího rozměru, tj. okolo 2 metrů. Můžete ji pěstovat i v interiéru, ale vhodnějším místem je skleník či zimní zahrada. Pokud se rozhodnete rostlinu pěstovat v interiéru, je třeba jí dopřát letnění.

Plumérie je stále zelený sukulentní keř, jenž na svých dlouhých řapících nese kožovité listy podlouhlé délky mající výraznou žilnatinu. Dominantou jsou voskovité květy, které rostou ve skupině okolo 15 až 20 kusů. Květy jsou v Thajsku a na Havaji velmi populární. Vyrábějí se z nich uvítací věnce, kterými jsou dekorováni i turisté. Rostlina kvete od června do srpna a uhrane vás svými barevnými květy v krémové, růžové, oranžové, žluté či červené barvě. Nutno podotknout, že té kráse vskutku nelze odolat. Úchvatná podívaná, už i kvůli tomu stojí za to, si rostlinu pořídit a pěstovat.

plumerie - Plumérie: Havajská národní květina, kterou můžete pěstovat i jako pokojovou rostlinu

Jaké podmínky je třeba plumérii zajistit?

Jak i zde původ rostliny hodně napoví, plumérie potřebuje slunné stanoviště, ale bez přímého letního slunce. Nicméně dostatek světla je nutností. Rovněž plumérie potřebuje vlhkost, tudíž je nutné ji pravidelně rosit. Zde však pozor na květy, ty se nesmí rosit. Ideální teplota pro plumérii je okolo 20 až 25 °C, v zimě 16 až 18 °C. teplota nesmí klesnout pod cca 12 °C.

Vhodným substrátem je rašelina. Jelikož není mrazuvzdorná, nemůže být pěstována venku. Po odkvětu je nezbytné rostlinu vždy prořezat, neboť nové květy se tvoří pouze na nových výhoncích. Zejména v letním období rostlina potřebuje vydatnější zálivku, půda okolo by neměla být suchá. Od podzimu do jara je pak třeba omezit zálivku. Zalévat je potřeba i když rostlina ztratí listy. Jen zde je třeba být opatrní ohledně přelití. Pokud rostlinu budete letnit, tak v průběhu září, než se dostaví první mrazíky, je třeba rostlinu přenést do zimní zahrady či interiéru.

Pěstování plumérie ze semen

Semena jsou k dostání ve specializovaných prodejnách orientující se na sortiment semena a osiva, v hobby marketech, rovněž bez problému lze zakoupit i na internetu. Pořízení semen je snadnou záležitostí. Důležitý je následný postup po zakoupení semen.

Semena je zapotřebí namočit do teplé vody na 24 hodin. Poté je lze dát do substrátu, který je bohatý na živiny. Klíčení trvá zpravidla dva až tři týdny. Pokud je to reálné, je lepší květináč se semínky zakrýt, dojde k urychlení klíčení.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít