crossandra

Krosandra: Skutečná výzva pro pěstitele pokojových rostlin

Krosandra je poměrně malá pokojová rostlina, která je ozdobná širokými listy a zajímavým květenstvím připomínající květenství kukuřice. Je ovšem trochu náročná na pěstování, zejména zimy málokdy přežije bez úhony.

Odkud pochází

Krosandra (Crossandra undulaefolia) pochází z Asie, pravděpodobně z východní Indie, do Evropy byla přivezena v 19. století. Existuje asi 12 druhů těchto rostliny, kultivuje se však jen Crossandra undulaefolia, nejčastěji se můžete setkat s kultivarem C.undulaefolia „Mona Walhed“, která má oranžové květy.

Základem úspěchu je výběr zdravé rostliny

Aby vám rostlina doma dobře rostla i kvetla, musíte již při nákupu dbát na to, abyste si vybrali zdravou rostlinu. Hlavně musí mít nepoškozené a lesklé listy. Nesmí mít na sobě žádné známky hniloby na stoncích, listech ani na klasovitých květenstvích, pokud již kvete. Pokud by měla ochablé a povadlé listy, je to většinou známkou přemokření, a taková rostlina se již těžko vzpamatuje.

krosandra - Krosandra: Skutečná výzva pro pěstitele pokojových rostlin

Co potřebuje krosandra k růstu a kvetení

Krosandra potřebuje k růstu i kvetení hodně světla a nejlépe jí bude vyhovovat jižní parapet. Ideální teplota v létě je od 18 do 21 °C, v zimě pak při zazimování kolem 13 °C. Zálivku potřebuje spíše nižší, v létě jednou za týden, v zimě dokonce jednou za 14 dní. Vodu používejte vlažnou, odstátou nebo dešťovou. Při přemokření rostlina uhyne. Nemiluje ani velkou vzdušnou vlhkost, má raději suchý vzduch. Nemá ráda průvan a zplodiny hořícího plynu (to jí způsobuje skvrny na listech). Protože květy vykvétají postupně odspodu k vrcholu klasu, je dobré odkvetlé květy odstraňovat, aby nezahnívaly.

Přesazování a množení

Přesazovat jednou ročně na jaře, potřebuje dobrou drenáž. Množí se vrcholovými řízky, které odebírejte v březnu, seřízněte je na velikost 8–10 cm a vložte do květináče nebo množírny se směsí listovky a písku. Udržujte při teplotě 21 °C. Zakoření asi po 3 týdnech, poté je přesaďte do květináčů o průměru 9 cm. Množení je vhodné zejména z toho důvodu, že starší rostliny časem ztrácejí svou dekorativnost a je lepší je nahradit mladšími.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít