Strelície královská patří do rodiny strelíciovitých (Strelitziaceae) a pochází ze severní Afriky. Jedná se o jednu z nejkrásnějších rostlin s dekorativními květy, které je možné pěstovat v bytech. Díky svému nevšednímu květu bývá někdy nazývána „ptačí hlavou.“
Původně pochází z Jihoafrické republiky a do Evropy byla poprvé přivezena v roce 1773 – ve své zimní zahradě ji pěstoval král Jiří III. Svým vzhledem ho uchvátila, takže ji nechal pojmenovat po své po královské manželce – Sophii Charlotte von Mecklenburg-Strelitz.
Co potřebujete k úspěšnému pěstování strelície?
Především velkou nádobu. Strelície totiž patří do skupiny rostlin s velmi rozsáhlým kořenovým systémem, které rády vyhánějí množství postranních odnoží. Její kultivace by proto měla probíhat pouze ve velkých a objemných nádobách.
Vyžaduje propustný substrát (humusovitou půdu smíchanou s pískem) a dobrou drenáž kořenů – přemokření jí totiž nesvědčí. Během období růstu pak vyžaduje hnojení každé dva týdny, a to nejlépe hnojivem s nízkým obsahem dusíku (organická hnojiva a dusíkaté hnojivo způsobující její oslabení a velmi špatné kvetení).
Místo, kde poroste, musí být vzdušně a světlé, ideálně poblíž velkého okna. Vůči slunečnímu záření je velmi odolná, ovšem jeho přebytek (zejména v letních měsících) může zpomalit její růst. Strelície zároveň miluje vysokou vzdušnou vlhkost. V zimě bychom ji měli vzdálit od radiátorů a pravidelně zvlhčovat vzduch.
Nezapomeňte, že je to teplomilná rostlina, takže teplota v místnosti, kde je pěstována, by nikdy neměla klesnout pod 10 ° C. Nesnáší také mrazivé průvany. Optimální teplota během vegetačního období se pohybuje mezi 20-25 ° C a během zimní období klidu pak okolo 18 ° C.
Co dělat, aby strelície zaručeně rozkvetla
Chceme-li se těšit z jarních pestrobarevných květů, musíme nechat rostlinu během zimy dostatečně odpočinout. Během října omezíme zalévání (kořenový bal by měl být spíše sušší), přesuneme rostliny na světlejší a chladnější stanoviště (cca 10-15 ° C. C) a necháme je v klidu až do poloviny ledna. Poté obnovíme pravidelnou zálivku a hnojení. Pravidelně rosíme (strelíciím se velmi daří v místnostech se zvlhčovači vzduchu) a těšíme se na první poupata.
Jaké problémy nejčastěji trápí strelície?
Pokud rostliny přesuneme na chladnější stanoviště ale neomezíme zároveň zálivku, začnou trpět hnilobou kořenů. Její neklamnou známkou jsou zahnědlé kořenové svazky. Žluté a hnědé skvrny na listech pak značí houbové choroby, proti kterým je vhodné zakročit správnými postřiky. Ale s ošetřením neotálejte, choroby se rychle šíří a brzy dokáží rostlinu zcela zničit.
Jak si namnožit ptačí hlavu?
Ve své domovině rostou strelície skutečně hojně v okolí lidských sídel. Množí se totiž opravdu velmi snadno jednoduchým dělením trsů. Stačí je jen rozdělit od sebe ostrým nožem, ránu zasypat dřevěným uhlím a rostliny ihned vysadit do vhodného substrátu. K tomuto kroku přistupujeme v lednu po ukončení zimního klidu nebo po odkvětu. A stejně tak k přesazování.
A nebudete-li mít na tuhle exotickou krásku štěstí v zahradnictví, můžete se pokusit ji vypěstovat ze semen. Ta jsou celkem běžně k dostání na internetu. Po 1-2 dny namáčení ve vlažné vodě je lehce vtlačte do vlhkého, předem desinfikovaného substrátu. Nejlépe klíčí v období od února do října.
Mladé sazenice mírně zaléváme a do větších nádob přesadíme asi po 2-3 měsících. Ale nebuďte zklamaní, pokud vám strelície vypěstované ze semen ihned nevykvetou. Na tohle náročné životní období se totiž musí nejméně 3-4 roky připravovat. Pomůžete jim v tom zejména správným hnojením a pečlivým dodržováním zimního klidu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz