monilária obconica

Monilárie: Jak pěstovat nejmenší sukulenty

Na kaktusářských výstavách zaujmou zejména svým roztomilým vzhledem. Z drobného kulatého tělíčka vyrůstají dvě drobná „ouška“ – jejich milovníci jim proto neřeknou jinak než zajíčci. Milují letnění, ale dařit se jim bude i za okny panelákového bytu. A jak pěstovat monilárie, aby se jim u vás líbilo?

Monilárie (Monilaria obconica) pochází z Afriky. Vyrůstají zde na suchých, kamenitých stráních a po dešti se umí krásně zazelenat. A daří se jim všude – od prudkého slunce až po polostín.

Jak správně pěstovat jedny z nejmenších sukulentů

V běžných obchodech se zatím s moniláriemi příliš nepotkáte. Kromě oblíbených kaktusářských výstav jsou k mání už jen jako semínka. Nebojte se a zkuste to s nimi. Postačí jim trocha propustného substrátu (smíchejte ten jemný, výsevní, s pískem v poměru 1:1), plastová krabička s průhledným víkem a trocha trpělivosti. Nedávejte výsev na přímé slunce, snadno by se přehřál. A jakmile mladé rostlinky vyrostou asi do 1 centimetru výšky, opatrně je přepíchněte do samostatných květináčků.

monilária - Monilárie: Jak pěstovat nejmenší sukulenty

Zdroj foto: etsy.com

Monilaria obconica potřebuje ke své spokojenosti zejména slunce a proudící vzduch

Zaječí ouška opravdu milují sluneční paprsky a čerstvé proudění vzduchu. Jihovýchodní část domu bude pro monilárie ideální – tady budou mít to správné množství světla. Ovšem v létě se jim ještě víc bude líbit na balkoně nebo na terase. Během období růstu jim bude vyhovovat teplota mezi  20-25 ° C

Překvapí vás jejich odolnost vůči chladu – mírnou zimu přečkají i venku, ovšem v našich podmínkách je lepší najít jim světlé a nepříliš teplé zimoviště. Ideální teplota pro přežití zimy je 15 ° C. V zimě se obejde téměř bez zálivky (maximálně jednou za měsíc), v létě ji ocení asi jednou za týden. S takovou péči vydrží monilárie bez potíží řadu let a budou se dál svým pomalým tempem rozrůstat. Nejpůsobivěji totiž vypadají ve větších skupinkách.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

1 Komentářů

Zanechte komentář