chmelnicek

Chmelníček: Veselá rostlina je celoroční ozdobou interiéru

Pod jakým názvem je možné znát tuto rostlinu? Proč je u nás méně známou? Jak je to s pěstováním? Čím lze docílit, že vám bude kvést chmelníček po celý rok?

Chmelníček neboli mrštilka (Beloperone guttata) pochází z Mexika, ale lze rostlinu pěstovat i v našich podmínkách. Vzhledem k tomu, že není mrazuvzdorná, je možné ji pěstovat jako pokojovou či přenosnou rostlinu, která nemůže být přes zimu venku.

Pozoruhodná rostlina

Rostlina miluje slunce, za což rozhodně může právě země původu. A právě slunce je důležité pro náležité vybarvení listeny. Zejména na jaře a v létě je třeba rostlině dopřát co nejvíce slunce. Ideální je teplota okolo 24 °C a v zimním období snese nižší teplotu, která by však neměla klesnout pod 16 °C. Pokud však bude chmelníček přes zimu umístěn na světlém místě v interiéru, zvládne i teplotu okolo 10 °C.

Chmelníček je možné letnit, ale musí se jednat o závětrné místo. Chmelníček je zajímavý tím, že tato trvale zelená rostlina má světle růžové či nafialovělé květy, které jsou kropenaté a ty by rozhodně nevynikly, pokud by nebyly červeno-hnědě zbarvené listeny, které jsou sestavené v husté klasy. Jsou převislé a trochu podobající se chmelové šišce, odtud pramení český název chmelníček. Rostlina může dorůst až do padesáti centimetrů.

Rostlina kvete sice krátce, což však neubírá nic na kráse a atraktivitě rostliny, i když z pod nich nevykukují bílé květy, jelikož listeny jsou barevné takřka po celý rok.

mrstilka - Chmelníček: Veselá rostlina je celoroční ozdobou interiéru

Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Jak je to s půdou, se zálivkou a hnojením?

Vyhovující je hlinitý substrát s příměsí listovky či vyzrálého kompostu a drenáží na dně. Od jara do podzimu je třeba udržovat substrát mírně vlhký, v zimě zalévat méně, aby rostlina neuschla. Pokud začnou listy žloutnou či opadávat, jedná se o přemokření. V době vegetace je dobré jednou za dva týdny hnojit běžným přípravkem určeným pro pokojové rostliny okrasné květem.

Rostlina miluje slunění a nevadí jí ani přímé slunce. Právě slunce se postará o dokonalé vybarvení listeny. Především vybarvená květena vytváří dojem bohatého květenství. Zejména mladou rostlinu je třeba přesadit každý rok na jaře a zároveň i výhony o polovinu zkrátit. Sice chvíli potrvá, než se opět vytvoří barevné listeny, ale odměnou vám bude pěkně košatý keřík.

Zatímco starší rostlinu je možné přesazovat jednou za dva roky, nejlépe na jaře a je vhodné chmelníček zmlazovat hlubším seříznutím všech výhonů.

Množení řízkováním

Právě při přesazování a seříznutí výhonů, je možné z odstřižených výhonů po odstranění listenů a spodních listů připravit zhruba deset centimetrů dlouhé řízky, které stačí ponořit do nádoby s vodou či zapíchnout do lehkého a vlhkého substrátu. Zakoření bez problému, pokud bude zajištěno teplo a vyšší vzdušná vlhkost.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít