Máte rádi zelí? Ať už čerstvé do salátů, nebo dušené třeba ke kachně s knedlíkem? Pak mi určitě dáte za pravdu, že není lepší zelí než to vypěstované na vlastní zahradě. Ale jak na to?
Kam zelí sázet/vysévat
Zelí je brukvovitá zelenina, a tak nesmí přijít na místo, kde rostla jiná brukvovitá zelenina loni. To je zásada číslo jedna. Potom je také potřeba rozdělit zelí na rané odrůdy (např. Sláva F1, Hornet F1), které se vysévají do skleníku nebo pařeniště a teprve následně přesazují na záhon, a pozdní odrůdy (např. Polar nebo Holt), které se vysévají po 15. květnu přímo na záhon. Mezi ranými i pozdními odrůdami jsou zelené i červené varianty.
Sázení na záhon
Malé semenáčky sázíme na záhon ve vzdálenosti 50 cm, nezapomeňte, že zelí je celkem velká hlávka a potřebuje kolem sebe hodně místa. Zelí potřebuje velmi výživnou půdu a častou zálivku. Pokud toto nedodržíte, může trpět chorobami či škůdci – viz dále.
Choroby a škůdci
Zelí je často náchylné k nádorovitosti, kterou trpí řada brukvovité zeleniny. Poznáte ji tak, že růst rostlin se zpomalí, rostliny časem uhynou a na kořenech mají tzv. „nádory“. Tuto chorobu nelze léčit, je třeba napadené rostliny co nejdříve spálit, aby se nešířila dále.
Mezi škůdce patří zejména bělásek zelný, který klade na zelné listy vajíčka, ze kterých se pak vylíhnou larvy a velkou rychlostí zelí spásají. Bělásci se často vyskytují při přehnojení půdy dusíkem, proto je lépe hnojit nedusíkatými hnojivy a při napadení běláskem zelí ihned postříkat chemickým postřikem.
Posledním škůdcem je brouček zvaný krytonosec, který klade vajíčka do chodbiček vykousaných v kořenech zelí. Pomůže opět jedině chemický postřik.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz