jahody

Množení jahod pomocí odnoží

Dnes vám přineseme pár rad, jak naložit s odnožemi jahod, abyste si zabezpečili letošní úrodu a přitom i sazenice jahod na příští rok.

První odnože otrhávat

První odnože, které jahodníky pustí ještě před plozením anebo při něm, otrhávejte. Zamezíte tím vysilování rostliny, která pak bude mít dost síly na tvorbu a zrání jahod. Otrhané odnože můžete kompostovat jako zelené hnojivo.

Po plodech odnože ponechat

Jakmile jahody odplodí, můžete odnože ponechat. Nenechávejte je zakořenit, ale větší odnože (první při počítání od mateřského jahodníku) ponořte do vody, aby pustily kořínky. Tuto činnost je nejlépe dělat na konci léta tak, abyste na podzim mohli odnože sázet.

jahody - Množení jahod pomocí odnoží

Sázení odnoží

Jahody by se měly sázet na místo, kde předtím jahody nerostly. Ideální je místo po hrachu nebo jiných luštěninách, popř. i po česneku. Jahodám vyhloubíme dostatečnou jámu, kterou vysteleme kompostem smíchaným se zeminou 1:1, a jahody vsadíme a zasypeme. Jahody mají rády propustnou půdu. Po zasazení jim dopřejeme bohatou zálivku. Jahody se musejí zakořenit dostatečně včas, aby odolaly zimním mrazům.

Kdy očekávat úrodu

Pokud se vám podařilo jahodníky z odnoží nasázet včas a přežijí bez újmy zimu, můžete první úrodu očekávat již další rok. Je vhodné jahody již od jara přihnojovat hnojivem na jahody, aby sklizeň byla co největší. Jahodníky z nových odnoží by měly dostatečně plodit nejméně 2 roky, pak bude potřeba je zase obnovit. Záleží ale samozřejmě i na kvalitě vaší půdy a způsobu přihnojování.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář