Pěstujeme je na zahradách často, spousta jejich unikátních vlastností nám však stále uniká. Pojďme se inspirovat do Číny a Japonska, kde se tyto nádherné květiny šlechtí více než 2 000 let. Dobrých nápadů a tipů totiž není nikdy dost.
Pivoňky se těší mimořádné oblibě zejména v období kvetení. V Číně a Japonsku jsou proto vysazovány zejména do okolí verand a galerií, kde se jimi lidé odpočívající v zahradách mohou kochat bez omezení. Navíc značná velikost listů těchto rostlin a jejich působivé květy pomáhají opticky zvětšit malé zahrady.
Často se využívá jejich působivé kombinace s magnoliemi. I když magnolie kvetou dříve, jejich květy jsou pivoňkám charakterově podobné A jakmile se půvabné květy magnolií ztratí v pozdním jarním větru, nahradí je právě pivoňky. Vybraný kout zahrady tak nezůstane nikdy bez půvabu.
Růže bez trnů v umění ikebany
V Asii není zvykem podřizovat si květy pivoněk za pomoci ostrých nůžek a zdobit jimi domy nebo nákupní prostory. Výjimku tvoří pouze ikebana. Tehdy je dovoleno jednomu vybranému květu ukázat svou krásu, a to nejčastěji ve vysoké kovové váze nebo v umně pletených košíčcích starožitného vzhledu s vysokým držadlem.
V klasickém stylu zdobí pivoňky místnosti nebo reprezentativní prostory výhradně jako hrnkové rostliny. Menší kultivary je totiž možné pěstovat i v miskách nebo květináčích. Má-li přijít návštěva, květiny se jednoduše přenesou dovnitř, a k večeru se opět vrátí na své původní místo na terase nebo v zahradě. Je-li o rostliny dobře pečováno, takto krátká změna prostředí jim nevadí. Podmínkou je zejména propustná půda s dostatkem živin a přiměřená zálivka. Přísušky ani příliš velké dávky vody nejsou žádoucí. V prvním případě odumírají jako první poupata, v tom druhém uhyne rostlina od kořenů kvůli hnilobě.
Léčivé vlastnosti pivoněk nejsou pro laiky
Častým druhem pěstovaným v evropských zahradách je pivoňka lékařská (Paeonia officinalis). Její význam byl odhalen v antice, ne nadarmo nese jméno jednoho z nejvýznamnějších řeckých bohů lékařství.
Možná vás to překvapí, ale používají se zejména kořeny. Vysušené a rozemleté dokáží tišit bolest, ulevovat při revmatických obtížích nebo pomoci při kašli a nachlazení. Ve vysokých dávkách jsou ovšem pivoňky jedovaté, a hranice mezi jedem a lékem je v tomto případě velmi tenká. Pokud si tedy chcete užívat léčivých vlastností pivoněk, vsaďte raději na profesionální léčivé tinktury nebo sirupy.
Řiďte se pečlivě přiloženým dávkováním, nepoužívejte léčivé prostředky připravené z pivoňky po dobu delší než tří týdnů, a v žádném případě je nenabízejte dětem mladším 12 let. Po dokončení léčby je vhodné ještě po dobu dvou týdnů užívat bylinky k posílení jater, například ostropestřec mariánský – pro jistotu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz