vlhkomilne trvalky

Trvalky milující vlhkou až zamokřenou půdu. Jaké to jsou

V zahrádkách nemáme vždy jen slunná místa, mnoho zahrádkářů řeší, co vysadit do vlhkých koutů nebo v okolí či přímo ve vodních prvcích. Existují však trvalky, které vlhké půdy mají rádi.

Šišák vroubkovaný

Šišák vroubkovaný (Scutellaria galericulata) se řadí do čeledi hluchavkovitých, rod scutellaria zahrnuje přibližně 400 druhů. Většinou nepřesahuje výšku 30 cm. Má sytou, modro fialovou barvu. Doba kvetení je poměrně dlouhá, od června do září. V přírodě jej nalézáme většinou podél vodních toků – řek a rybníků, ale také na vlhkých loukách a bažinách. Má rád vlhkou půdu, bohatou na živiny. Potřebuje dostatečnou zálivku. Rád se rozrůstá do šířky a může utlačovat své rostlinné sousedy, proto je třeba regulovat růst.

sisak vroubkovany - Trvalky milující vlhkou až zamokřenou půdu. Jaké to jsou

Šišák vroubkovaný

Řebříček bertrám

Řebříček bertrám (Achillea ptarmica) roste v přírodě na vlhkých místech, využívá se i jako okrasná rostlina, bylo vyšlechtěno dokonce několik kultivarů. Dorůstá do výšky přibližně 30 cm a vytváří trsy. Lze ho pěstovat na záhonu i na balkoně v nádobě. Na rozdíl od ostatních řebříčků vyžaduje vlhkou půdu, slunné až polo – stinné stanoviště. Květy lze použít i k řezu. U našich předků byl oblíben pro svoje okrasné i léčivé účinky. Kvete v období červen – srpen.

rebricek bertram - Trvalky milující vlhkou až zamokřenou půdu. Jaké to jsou

Řebříček bertrám

Kosatec různobarevný

Kosatec různobarevný (Iris versicolor) roste v mokřadech a na podmáčených místech. Pochází ze Severní Ameriky. Květy má ve fialových odstínech se žlutou skvrnou. Kvete v období květen – červenec. Řadí se mezi vodní a bahenní rostliny. Vyrůstá do výšky až 60 cm. Má rád vlhká stanoviště, může být zasazen i do mělčin jezírek, snese hloubku až 20 cm.

kosatec ruznobarevny - Trvalky milující vlhkou až zamokřenou půdu. Jaké to jsou

Kosatec různobarevný

Kapsovec americký

Kapsovec americký (Lysichiton americanus) je dlouhověká trvalka, která je rozšířená na severozápadě Severní Ameriky. Roste ve vlhkých lesích, vodních tocích, mokřadech. Dorůstá výšky přibližně 100 cm, květ je tvořen válcovitou palicí, složenou z mnoha drobných kvítků a toulce, který může být velký až 40 cm. Květ je v barvě žluté. Vyhovuje mu slunné až polo stinné stanoviště s trvale zamokřenou půdou. Hodí se i na břeh jezírek a rybníčků.

kapsovec americky - Trvalky milující vlhkou až zamokřenou půdu. Jaké to jsou

Kapsovec americký

Blatouch bahenní plnokvětý

Blatouch bahenní plnokvětý (Calta palustris ´Plena´) je velmi známá rostlina, jsou vyšlechtěny i plnokvěté kultivary, ve kterých byly tyčinky přeměněny na květní plátky. Dorůstá výšky přibližně 10 cm, má rád velmi vlhkou půdu, dokonce může růst i v mělké vodě. Stanoviště mu vyhovuje slunné až polo – stinné.

blatouch bahenni plnokvety - Trvalky milující vlhkou až zamokřenou půdu. Jaké to jsou

Blatouch bahenní plnokvětý

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

twenty − 8 =