Spadané listí je nedílnou součástí podzimních měsíců. Ačkoli jej mnoho lidí stále považuje za nepotřebný odpad, ve skutečnosti se jedná o zdroj živin, který po čase můžete vrátit zahradě.
Jak se zbavit spadaného listí?
Zbavit se listí, které během podzimu padá ze stromů, není jen otázkou estetiky. Pokud byste totiž nechali trávník přikrytý, mohlo by se jednoduše stát, že se pod listím objeví nevzhledné skvrny. Důsledkem navíc mohou být i zárodky plísní. Proto vám rozhodně doporučujeme listí shrabat. Pořídit si můžete speciální švédské hrábě, jež jsou určeny právě pro tyto účely. Pro větší zahrady se nicméně budou hodit zařízení jako např. rotační sekačky, jež jsou sice primárně vhodné pro sběr trávy, ale lze je také využít pro sběr listí. To navíc mohou i rozdrtit, což je rovněž důležité.
Na větších plochách se případně budou hodit rovněž motorové fukary, které dostanou veškeré listí na hromadu. K dispozici přitom máte i elektrické fukary, jež mohou být rovněž praktické, na druhou stranu u větších pozemků budete muset nějak vyřešit přívod elektrické energie. Některá z těchto zařízení jsou kombinovaná i s vysavačem listí, který si lze pořídit také samostatně. Tento pomocník přitom šetří vaše ruce, záda, stejně jako čas. K dispozici navíc máte i recenze vysavačů listí, díky nimž si budete moci pořídit kvalitní zařízení, jež vám bude naprosto vyhovovat.
Sebrané listí použijte na kompost
Podzim je často spojen s kouřem hořícího listí. Jenže tento způsob není tím nejefektivnějším, jak s ním naložit. Naopak vám doporučujeme listí použít na kompost, který se může výrazně podílet na zlepšení půdy. Obsahuje totiž organické látky a rostlinné živiny, a to díky řízenému biologickému rozkladu. Pokud necháte listí rozkládat odděleně bez dalších příměsí, získáte tzv. listovku. Na druhou stranu je vhodné prokládat jej materiály bohatými na dusík. Sem patří kupříkladu posekaná tráva, které budete mít na zahradě s největší pravděpodobností také dostatek. Doplňme, že sekat trávník je doporučováno do listopadu.
Pokud chcete, aby rozkladné procesy v kompostu probíhaly co nejlépe, nechraňte jej před deštěm. Nebude-li dostatek srážek, můžete ho jednou za čas prolít vodou. Vlhkost totiž podporuje rozklad. Procesu tlení navíc může pomoci i provzdušňování. Musíme ovšem doplnit, že ne všechno listí se hodí na kompostování. Do této skupiny patří listí z ořešáků, jírovců a dubů. To totiž obsahuje větší množství tříslovin, což jsou polyfenolické látky, které způsobují, že rozkladné procesy probíhají pomalu. Když tedy takovým listím pokryjete kompost, proces tlení zpomalíte celkově. Raději jej tedy spalte, anebo vyhoďte.
———-Komerční článek———-