Podzimní odrůdy jabloní: Na podzim je vhodná doba na sázení jabloní. Jaké odrůdy ale vybrat z podzimních druhů, aby vám přinesly právě to, co potřebujete – vysokou úrodu, snadné pěstování, odolnost vůči mrazům a chorobám.
Následující odrůdy jsou popsány velmi detailně, abyste si mohli vybrat tu pravou do své zahrady.
Šampion
Protože se jedná o odrůdu původem z České republiky, je vyšlechtěna tak, aby byla vhodná do všech oblastí a půd. Samotné pěstování není náročné. Snese jakoukoliv půdu, avšak při sázení dbejte na to, abyste příliš lehkou půdu zhutnili a naopak příliš těžkou půdu vylehčili. Lehkou půdu vylepšíte hlinitou složkou, těžkou půdu vylehčíte pískem. V každém případě do půdy přidejte kompost nebo uleželý hnůj. Jabloň potřebuje pH neutrální nebo mírně kyselé.
Tato jabloň zpočátku roste silněji, později růst slábne, má pravidelnou kulovitou korunu. Plodí brzy a výnos je vysoký a pravidelný. Sklízí se od konce září do poloviny října – sklizeň by měla být postupná. Plody jsou větší, kulovité, povrch je žíhovaný, dužina krémová, jemná, šťavnatá a nasládlá.
Výhody: netrpí chorobami při skladování.
Nevýhody: není rezistentní proti strupovitosti, vyžaduje probírku plodů, plody někdy vadnou, potřebuje zálivku.
Malinové hornokrajské
Toto je stará odrůda jabloně vyšlechtěná také v českých zemích. Je to odolná jabloň, rezistentní vůči nemocem a odolná proti mrazu. Je potřeba pěstovat ji na slunných a teplých místech, nejlépe na jižních svazích, a půdu obohatit živinami. Těžkou půdu vylehčete pískem, lehkou zase hlinitou půdou. Jako u všech jabloní by pH mělo být neutrální až mírně kyselé. Do půdy přidejte kompost nebo uleželý hnůj.
Plody jabloně jsou velké a mají vejčitý tvar. Slupka je zelená, ale celá pokrytá zbarvením do bordó. Dužina je sladká a navinulá. Plody sklízíme v září, konzumně zralé jsou v říjnu.
Výhody: odolnost proti mrazu i nemocem.
Nevýhody: nároky na pěstování (slunné místo, výživná půda).
Jonagold
Odrůda je nenáročná, ale potřebuje mít v okolí triploidní opylovače – zjednodušeně řečeno: potřebují mít v okolí aspoň 2 jiné odrůdy jabloní jako opylovače. Jinak je úrodná, atraktivní a chutná velmi dobře. Je potřeba sklízet ji na dvakrát. Po vysazení je středně velká, později roste pomalu. Velmi brzy plodí a výnos je vysoký. Sklízí se začátkem října a plody samy nepadají. Konzumní zralosti dosahuje od prosince do března – dobře se skladuje, plody nevadnou.
Plody jsou středně velké až větší, zelenožluté, z poloviny pokryté mramorovanou červení, dužina sladká, chutná.
Výhody: dobrá skladovatelnost, vysoké výnosy.
Nevýhody: potřebuje triploidního opylovače, trpí hořkou skvrnitostí.
Golden Delicious
Tato odrůda má velice kvalitní a chutné plody, avšak je náročná na teplou polohu a vyžaduje stálý přísun živin, jinak plody ztrácejí jak na velikosti, tak i na kvalitě. Začíná plodit brzy, plodí pravidelně, v některých případech je nutná probírka plodů. Dozrává od poloviny září do poloviny října. Konzumní zralosti dosahuje od října do dubna. Je však potřeba skladovat v chladném a vlhkém sklepě, protože v suchém vadne.
Plody jsou středně velké, kuželovité, barva je žlutá, někdy narůžovělá. Chuť je výborná.
Výhody: Dobře se opyluje navzájem.
Nevýhody: Trpí silně strupovitostí, středně trpí padlím.
Idared
Zatímco tato jabloň má výbornou chuť plodů, je silně náchylná k chorobám (padlí) a slabě roste. Potřebuje střední až vyšší polohu a vyšší vzdušnou vlhkost. Je dobrým opylovačem pro jiné odrůdy a opyluje se i navzájem. Zpočátku roste bujně, později růst slábne. Brzy plodí a výnos je vysoký a pravidelný. Ve sklepě nevadne ani nehnije. Sklízí se v polovině října a konzumní zralosti dosahuje od března do května.
Plody jsou střední až větší, mají ploše kulovitý tvar, slupka je žlutooranžová a má téměř celočervené zbarvení, dužina je jemná, aromatická a šťavnatá.
Výhody: výborné plody, plody nevadnou a nehnijí při skladování.
Nevýhody: silná náchylnost k padlí, slabý růst.
Aneta
Tato nenáročná odrůda může růst i ve středních a vyšších polohách. Je nenáročná na stanoviště. Nepotřebuje opylovače a navíc je sama dobrým opylovačem. Plodí velkými plody a poměrně brzy. Výnos je vysoký. Plody jsou velké, kulovitě kuželovité, slupka je světle žlutá s velkým podílem červené barvy. Chutná velmi dobře, chuť je navinulá. Sklízí se počátkem října a konzumní zralosti dosahuje od konce října do ledna.
Výhody: Je plně odolná ke strupovitosti i padlí.
Nevýhody: Má sklony ke gumovitosti.
Bohemia
Poněkud náročnější, ale velmi kvalitní odrůda, která je dokonce licenčně chráněna pro množení. Je náročná na polohu, potřebuje spíše slunnou a teplou polohu, v půdě dostatek živin a vláhy. Odrůda je vyšlechtěna v Čechách a je barevnou mutací odrůdy Rubín. Zpočátku roste bujně, vytváří nepravidelně kulovitou korunu, potřebuje speciální řez. Má pomalejší nástup výnosu, ale později je výnos vysoký. Plody jsou velké, kvalitní, kulaté, celočervené. Mají výbornou chuť a atraktivní vzhled.
Výhody: Kvalitní odrůda, netrpí mrazem, netrpí padlím.
Nevýhody: Je středně náchylná ke strupovitosti, vyžaduje speciální řez, je náročná na pěstování.
Rubín
Tato odrůda má vysoce kvalitní plody, a to přesto, že roste i v horších polohách. Potřebuje však chráněnou polohu, je citlivá na mráz v době květu. Nástup výnosu je pomalejší, později však vysoký. Jedná se o cizosprašnou odrůdu. Sklízí se od poslední dekády v září do poloviny října, doporučuje se probírka. Konzumní zralosti dosahuje od listopadu do března. Plody jsou velké, vyrovnané, široce kulovité, celý plod má červenou barvu, dužina je šťavnatá a sladká.
Výhody: Odrůda je dobře skladovatelná, snáší i horší polohy, plody jsou kvalitní.
Nevýhody: Vyžaduje specifický řez, trpí středně strupovitostí, je citlivá na mráz v době květu.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz