truhliky

Truhlíky na oknech potřebují na podzim obměnit a oživit

Měli jste na oknech po celé léto kvetoucí truhlíky s muškáty, begoniemi, maceškami, petúniemi a dalšími květinami? Pak vám je jistě líto, že většinu už jste museli vyhodit, nebo zazimovat, aby vám kvetly i příští rok (muškáty). Ale ani truhlíky nemusejí zůstat na podzim osiřelé a většina vám bude dělat radost dlouho do zimy.

Co s truhlíky na podzim

Muškáty v truhlících zazimujte podle návodu, který jsme vám již přinesli. Z ostatních truhlíků vysypte zeminu i odkvetlé květiny – nejlépe do kompostéru, očistěte je a naplňte novou zeminou smíchanou s kompostem. Můžete také na dno truhlíků umístit drenážní vrstvu z oblázků nebo keramzitu.

vres 600x405 - Truhlíky na oknech potřebují na podzim obměnit a oživit

Zdroj foto: pixabay                     vřes

Které rostliny se hodí do podzimních truhlíků

Do podzimních truhlíků se na prvním místě hodí vřesy a vřesovce. Ty mají mnoho odstínů barev, a tak si vystačí i několik vřesů v jednom truhlíku. Vřes vyžaduje spíše kyselou půdu, a tak mu přidejte do substrátu rašelinu. Vřesovec naopak vyroste i v půdě vyčerpané po pěstovaných letničkách, pokud mu poskytnete dostatek zálivky.

chryzantemy - Truhlíky na oknech potřebují na podzim obměnit a oživit

Zdroj foto: Yercaud-elango, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                    chryzantémy

Další možností jsou chryzantémy. Budete potřebovat zejména nižší kultivary. Vybírejte z následujících: Delaware – červeně kvetoucí nízká chryzantéma, Yellow Delaware – žlutě kvetoucí nízká chryzantéma, Blance Pointeviné Supreme – bíle kvetoucí nízká chryzantéma.

Spolu s chryzantémami mohou být do truhlíku vysazeny i nízké astry (Aster dumosus). Tyto astry kvetou fialově (Blauer Zwerg), růžově, růžovočerveně (Jenny) či bíle a velmi dobře se kombinují.

hebe 600x406 - Truhlíky na oknech potřebují na podzim obměnit a oživit

Zdroj foto: Kurt Stüber [1], CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons  Hebe

Krásné jsou zelené keříky Hebe, zejména opět nízké (zakrslé) varianty jako například Hebe buchanania nebo Hebe carnosula.

Také záplevák podzimní (Helenium autumnale) je možné zařadit mezi truhlíkové květiny. Kvete žlutě, oranžově nebo červeně. Je poněkud vyšší rostlinou (může dorůstat až 70 cm, v truhlíky ale tolik nevyroste), proto se hodí spíše ke kombinaci s jinými květinami.

ocun jesenni 600x374 - Truhlíky na oknech potřebují na podzim obměnit a oživit

Zdroj foto: Aloxe, FAL, via Wikimedia Commons            Ocún jesenní

Ocún jesenní (Colchicum autumnale) je rostlina, která se pěstuje spíš na zahrádkách, skalkách a v trávníku, ale protože dorůstá maximálně 15 cm, můžete ji zkusit naaranžovat i do truhlíků. Kvete fialově nebo bíle a potřebuje vlhčí půdu.

Tymián je dobrým a krásným společníkem truhlíkovým rostlinám a bude tvořit zelený předěl stejně jako keříky Hebe.

Dalšími zelenými společníky barevně kvetoucích truhlíkových rostlin mohou být různé trávy (kostřava, ovsíř), nebo zakrslé jehličnany.

Když do truhlíku doplníte neživé komponenty, jako jsou například kameny, mušle, větvičky, bude iluze barevného podzimu dokonalá.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít