Květák i brokolice patří mezi brukvovitou zeleninu, mají podobné nároky, přesto je brokolice poněkud jednodušší na pěstování. Zkuste si vypěstovat obojí, ať máte srovnání.
Výsev a výsadba
Květák můžeme vysévat již v březnu do skleníku a pak vzrostlé rostlinky přesadit na záhony v červnu. Nebo můžeme pozdní odrůdy vysévat v červnu rovnou na záhon. Potřebují kolem sebe hodně místa, bohatou zálivku a přihnojování. Brokolici můžeme vysévat rovnou na záhony, a to dvakrát do roka – na jaře v březnu pro jarní sklizeň (během června) a potom v srpnu pro podzimní sklizeň (až do listopadu, brokolice snese menší mráz).
Půda a stanoviště
Květák poroste skoro všude, pouze nemá rád přemokřenou půdu. Potřebuje teplo a světlo, ale ne přímé slunce. Brokolice potřebuje hlinito-písčitou půdu s pH neutrálním a nesnáší zejména letní vedra – to potom rychle vykvétá a není již upotřebitelná v kuchyni.
Přihnojování
Obě zeleniny je potřeba ve vegetačním období přihnojovat. A obě potřebují zejména hnojivo s molybdenem. Používejte vícesložková hnojiva určená pro brukvovité zeleniny, abyste předešli chřadnutí rostlin a napadení chorobami a škůdci.
Choroby a škůdci
Chorobám a škůdcům předejdeme jednak tím, že květák i brokolici vysadíme na jiné místo, než kde loni rostla jakákoliv brukvovitá zelenina (zelí, kedlubny). U obou zelenin by se totiž mohla rozvinout nádorovitost kořenů. Dále má květák za největšího škůdce běláska zelného, jehož larvy mu dokáží sežrat nejen listy, ale i středovou růžici, a pak je prakticky k nepotřebě. Brokolice bývá napadána nejčastěji dřepčíky nebo plodomorkou zelnou. Pomáhá dostatečná zálivka, chemický postřik a správné hnojení.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz