Slunečnice jsou opravdové královny našich zahrad, už proto, že dorůstají až 3 metrů výšky a jsou prakticky nepřehlédnutelné. Co ale s nimi na podzim?
Květy do váz a vazeb
Slunečnice, dokud kvetou, mohou být použity do váz a květinových vazeb. Pozor ale na to, že potřebují často měnit vodu a jejich stonky nesmějí být celé ponořené ve vodě, jinak by rychle uschly.
Semínka
Jakmile dozrají semínka, můžete je sklízet. Anebo nechat ptáčkům na zimní zobání, zvláště pokud vám slunečnice rostou blízko krmítka. Semínka mají velký obsah vitamínů skupiny B, vitamínu E, kyseliny listové, mědi, manganu a fosforu. Slunečnicová semínka můžete mlsat za dlouhých zimních večerů místo chipsů nebo oříšků. Je to rozhodně zdravější varianta.
Slunečnicové máslo
A semínka ještě jednou. Pokud jste alergičtí na buráky, a přesto byste si rádi dopřáli „oříškové“ máslo, slunečnicová semínka se k tomu hodí asi nejvíce. Oloupaná semínka nejdříve upečte v troubě (nejlépe horkovzdušné) na 180 °C asi 4 minuty, poté obraťte a pečte další 4 minuty. Vychladlá semínka přesuňte do mixéru a přidejte hrubou mořskou sůl. Mixujte, dokud semínka nebudou mít práškovou podobu. Poté přidejte javorový sirup a znovu promixujte. Nakonec můžete přidat přepuštěné máslo a domixovat do hladké podoby. Podle chuti a vlastních preferencí můžete přidat ještě sůl nebo cukr a nyní již jen promíchejte. Uschovávejte v lednici a spotřebujte do 1 měsíce od výroby.
Okvětní lístky
Možná vás to překvapí, ale máme využití i pro okvětní lístky. Jednak je můžete použít na dozdobení salátů jako jedlé květy – mají sladkokyselou chuť, a tak dodají salátu zajímavou příchuť. Květy se také dříve používaly jako přírodní barvivo na vlnu, len, bavlnu – stačí je povařit ve vodě asi hodinu, dokud roztok nebude žlutý.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz