Zazimovat zahradu nemusí být nijak těžký úkol, vždy záleží především na tom, jak velkou zahradu k zazimování máte. Co je třeba udělat a jak správně zazimovat zahradu vám poradíme v tomto článku.
Zazimování víceletých rostlin
Rostliny, které vám mohou bez problémů růst několik let a zároveň nesnesou teploty blízké nule je třeba zazimovat na nějakém teplejším místě. Některým takovým rostlinám bude stačit přesunout je do skleníku, jistější však je vždy rostlinu přesadit do náhradního květináče a nechat ji přes zimu doma. Toto se může týkat především bylinek, které nemusí být na nízké zimní teploty v našich krajích zvyklé. Určitě tedy doporučujeme zazimovat bazalku, rozmarýn nebo levanduli.
Pokud není možné tyto rostliny přenést do tepla, je třeba jej chránit alespoň před zimními mrazy. To je možné udělat tak, že rostlinu na zimu přikryjete větvemi jehličnatých stromů, slámou nebo třeba drtí ze zahradního drtiče.
Připravení půdy na další roky
O půdu je třeba pečovat, aby byla stále úrodná. Půdu je potřeba pohnojit a zároveň zrýt. Pokud máte rozlehlou zahradu, bude to pravděpodobně mnohem těžší úkol než pohnojit a zrýt jen několik málo záhonů. Při rozlehlejší ploše se již často vyplatí pořídit si kultivátor, menší plochy lze bez problémů zrýt ručně za pomoci rýče.
Skvělým způsobem jak pohnojit zahradu a zároveň nezatěžovat půdu syntetickými chemikáliemi je takzvané zelené hnojení. Tento princip spočívá v tom, že do půdy předem zasejete k tomu vhodnou rostlinu, kterou následně poseču a zaryje do země. Vhodnou rostlinnou pro tento druh ekologického hnojení je třeba hořčice.
Trávník
Během podzimu je třeba z trávníku pravidelně hrabat spadané listí. Je důležité, aby na zimu již žádné listí na trávníku nebylo a nezpůsobilo tak nechtěnou hnilobu. Rovněž je možné trávník ještě před zimou pohnojit speciálními hnojivy s vyšším obsahem draslíku. Trávník jinak není třeba na zimu nějak pečlivěji připravovat, doporučuje se ještě během zimy na trávu nevstupovat, aby se zamezilo vzniku plísně. Toto riziko však není zas tak velké a pokud přes trávník sem tam přejdete, určitě se nic nestane.
Stromy a keře
Stromy a keře není nutné nijak speciálně chránit. výjimku tvoří jen nově zasazené rostliny nebo ty náchylnější na zimu. Keře, které nesnesou moc nízké teploty můžete na zimu ze spodu obalit rákosím, pytlovinou nebo třeba jen senem či větvemi jehličnatých stromů. Stromy by se měly před zimou správně zastřihnout, aby byly i další rok plné síly.
——–Komerční článek———