Jarní postřik dřevin: I když to vypadá, že zima bude opravdu tuhá, rozhodně by bylo chybou předpokládat, že nás arktické mrazy a hluboké závěje zbaví starostí s chorobami a škůdci, kteří často trápí naše ovocné dřeviny. Naopak. Pokud jste už loni začali pozorovat známky potíží, pak letos se včasným zásahem rozhodně neváhejte.
Ideálním obdobím pro aplikaci postřiku je březen až duben. První (a nejúčinnější fáze) by se měla stihnout ještě předtím, než se u dřevin rozvinou první lístky. Narašené pupeny oproti tomu nevadí. A jaké další podmínky je nutné pro ničím nerušenou aplikaci postřiků splnit?
Dejte pozor na venkovní teploty i počasí
Nezáleží na tom, jaký typ postřiku aplikujete. Základní rady jsou u všech totožné. Především vybírejte bezmrazý den – teploty by se měly v ideálním případě pohybovat mezi 7-10 °C. V takových podmínkách ještě škůdci neožívají a zárodky chorob prozatím netečně ulpívají pod kůrou a na podobných místech.
Pamatujte rovněž na to, že postřik by měl na kůře a větvích vydržet alespoň dvě hodiny. Pokud vám ho tedy před touto dobou spláchne déšť, nezbude vám nic jiného, než ho aplikovat znovu. Buďte důkladní. Ze všech stran postříkejte větve i kmen, čímž efektivně zasáhnete většinu potenciálních potížistů.
U větších stromů bohužel díky tomu „poleze“ celá procedura tak trochu do peněz. S tím ale nezbude, než se smířit.
Další dobré rady pro efektivní aplikaci postřiků
Někdy však pouze chemické nebo biologické látky přítomné v postřicích na skutečné efektivní řešení budoucích problémů nestačí. Vyplatí se je tedy kombinovat i s dalšími osvědčenými zahrádkářskými metodami. A jaké to jsou?
První bod si připočítejte, pokud jste stihli stromy před zimou ošetřit vápenným mlékem. To pomáhá nejenom v boji proti chorobám a škůdcům, ale také jak prevence před poškozením kmenů mrazem. Moderní zahrádkáři bohužel na tuto osvědčenou metodu našich dědů zapomínají, a to je škoda. Patříte-li mezi ně, napište si to jako MUST HAVE pro příští podzim.
Problémy však může přinést i vrstva staré kůry. Zvláště na starších stromech se totiž pod ní mohou ukrývat zárodky hub nebo přezimující brouci či larvy. A jak si s ní poradit? Šetrně ji ze stromu odstraňte drátěným kartáčem. K tomu kroku lze bez obav přistoupit už v lednu, ale pokud se na tento krok necítíte, nechte vše na jaro. Ovšem ještě před tím, než strom pořádně naraší. Opět tedy v dubnu nebo květnu.
A co se starou kůrou? Rozhodně ji nepoužívejte jako mulč ani ji neukládejte na kompost. Tím byste si mohli škůdce nechtěně roznést po celé zahradě. V ideálním případě ji spalte, nebo alespoň jinak vhodně zlikvidujte.
Nezapomínejte ani na jarní úklid pod stromy
O tom, zda vyhrabávat nebo nevyhrabávat staré listí se mezi zahrádkáři už léta vedou spory. Vrstva rostlinné hmoty slouží jako hnojivo i chvojí například pro trvalky, které si pod stromy přímo libují. Ovšem potýkáte-li se s invazí chorob nebo škůdců, pak odstranění listí doporučit spíše lze. Mělo by jít ovšem o šetrný postup. Vezměte si k ruce hrábě s měkkými plastovými prstíky a nikdy nezajíždějte příliš do hloubky. Listí pak vhodně zlikvidujte – opět se vyhněte jeho ukládání na kompost.
A k ruce si vezměte i ostré zahradnické nůžky, s jejichž pomocí okamžitě odstraňujte všechny napadené větve nebo ty, které přes zimu poškodil mráz nebo vítr. I tudy by se totiž do dřeva mohli škůdci nebo choroby dostat. A to byste zcela jistě nechtěli.
Jak na kombinované postřiky, aneb ušetřete si práci
Nabídka přípravků pro ošetření dřevin je bohatá a leckdy proto nabídne víc, než jen pouhou prevenci. Musíte-li z nejrůznějších důvodů sáhnout po těch, které se aplikují již v době vegetace, udělejte pro své rostliny něco navíc a vyberte ty, jež se pyšní i přidaným listovým hnojivem. Stromu či keři tak poskytnete jako bonus i potřebné látky, díky němuž se bude po celou sezónu lépe bránit všem nástrahám počasí i zahradnických škůdců.
Nezapomeňte ani na sebe
Při aplikaci postřiku se chraňte brýlemi, ochrannými rukavice a holinkami – nejlépe v kombinaci s kombinézou, nebo alespoň pláštěnkou apod. Jestliže se vám postřik i přes veškerou snahu dostane do očí, ihned je vypláchněte proudem studené vody a dbejte na to, aby se v okolí stromů nevyskytovaly děti ani domácí zvířata, jimž by mohl postřik také ublížit.
A jestliže vám nějaký přípravek zbude, uskladněte ho na bezpečném a suchém místě, kde mu nemohou uškodit příliš silné výkyvy teplot. Ty by mohly některé účinné látky znehodnotit, takže by přípravek neúčinkoval již zdaleka tak dobře, jak jste byli zvyklí po první aplikaci.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz