nakladacky

Udělejte si přes zimu pořádek v odrůdách okurek, ať si vyberete tu nejvhodnější

Okurky odrůdy: Pěstování okurek je v našich končinách velmi časté. Téměř každý zahrádkář pěstuje okurky nakládačky, aby si je mohl naložit na zimu. A mnoho zahrádkářů pěstuje i salátovky, aby je měl pěkně domácí, a nikoliv z obchodu.

Nakládačky

Okurky nakládačky pěstujeme nejčastěji ve volné půdě, ale můžeme je pěstovat i ve sklenících a fóliovnících. Ve všech případech je lepší pěstovat okurky na konstrukci a vyvazovat je – jednak nám nezahnívají a neplesniví, jednak se lépe sbírají a většinou i úroda je mnohem vyšší.

Blanka

Odrůda Blanka je nakládačka vhodná pro pěstování ve volné půdě i fóliovníku. Má hrubou slupku a velký jádřinec. Je velmi odolná vůči plísni.

Admira

Odrůda Admira se hodí pro pěstování ve sklenících, fóliovnících i na záhonu. Je hladká a velmi výnosná.

Partena

Tato odrůda je vhodná pro pěstování ve fóliovníku i ve volné půdě. Její výhodou oproti ostatním okurkám je to, že snáší i chlad, tj. dá se pěstovat i ve vyšších polohách.

Ela

Tato nakládačka se hodí pro pěstování ve fóliovníku i ve volné půdě. Má hrubou slupku a patří mezi nejranější nakládačky – sází se v polovině května přímo na záhon. Je velmi odolná vůči všem chorobám okurek.

Zuzana

Zuzana je odrůda nakládaček, která se dá pěstovat ve skleníku, fóliovníku i ve volné půdě. Dorůstá střední výšky a lze pěstovat i bez vyvazování. Má menší válcovité okurky, které mají bradavičnatou slupku. Je výnosná a odolná vůči plísni okurkové i padlí.

Regina

Je univerzální odrůdou vhodnou pro pěstování ve všech prostředích. Je asi nejčastěji pěstovaná v České republice, protože je výnosná, odolná proti okurkové plísni, padlí i bakterióze. Snáší náhlé poklesy teplot a dobře poroste i na stanovištích nebo v půdách, které nejsou dokonale vhodné pro pěstování okurek.

Salátovky

Okurky salátovky pěstujte raději ve sklenících nebo fóliovnících, protože jsou náchylnější na změny teplot než nakládačky a také jejich dlouhé plody se lépe vyvinou, pokud budou ve stálé teplotě a pověšené dolů. Salátovky potřebují vyvazování ještě více než nakládačky.

Saladin

Odrůda Saladin je vhodná jen do skleníků a fóliovníků, je to výnosná odrůda, která má hladkou slupku plodů.

okurky - Udělejte si přes zimu pořádek v odrůdách okurek, ať si vyberete tu nejvhodnější

Zdroj foto: pixabay

Emilie

Také Emilie je vhodnější pro pěstování ve sklenících a fóliovnících, i když se uvádí, že lze pěstovat i na polích či záhonech. Je to však teplomilná odrůda, která má menší nehořké plody, dá se pěstovat ve sklenících celoročně a je vhodná k rychlení.

Marta

Je poloraná salátovka vhodná do všech prostředí, má hladké plody s podélnými rýhami a je velmi výnosná. Snáší menší výkyvy teplot.

Edona

Edona je nejranějším druhem salátovky. Vhodná je pro pěstování ve fóliovnících a sklenících. Plody jsou štíhlé a křehké, mají řídce bradavičnatou slupku. Je to odrůda vhodná k rychlení. Plody se doporučuje sklízet každé 3 až 4 dny. Je velmi výnosná.

Linda

Je salátovka vhodná pro pěstování ve všech prostředích. Je to nejčastěji pěstovaná polní odrůda salátovek u nás. Plody jsou kratší, tmavozelené a bez krčku. Odrůda je odolná vůči všem chorobám okurek.

Alcor

Tato salátovka je vhodná pouze do skleníku, je vhodná k rychlení a celoročnímu pěstování. Je velmi výnosná.

Perseus

Tato odrůda je vhodná pro pěstování venku i ve skleníku nebo fóliovníku. Plody mají hladkou slupku a jejich výhodou je velmi dobrá skladovatelnost.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář