Nemáte důvěru k cizokrajným semínkům a rostlinám? Nevadí. I naše domácí rostliny obsahují plno zdraví prospěšných látek, jen na ně občas trochu zapomínáme. Dnes si přiblížíme kmín.
Odkud pochází
Kmín kořenný (Carum carvi) je nám opravdu blízký, neboť i jeho původním domovem je jižní Evropa, odkud se rozšířil po celé Evropě včetně severní (dodnes se pěstuje průmyslově např. ve Finsku), ale i do Asie, Kanady a USA).
Co kmín obsahuje
Kmín je skutečnou lahůdkou nejen pro svou chuť, ale i pro obsah vitamínů a stopových prvků. Obsahuje zejména vitamíny A, E, C a vitamíny skupiny B. Ze stopových prvků v něm najdeme vápník, železo, draslík, měď, mangan, selen, hořčík a zinek. Kromě toho obsahuje docela značné množství vlákniny.
Jaké jsou jeho léčebné účinky
Kmín se tradičně používá pro léčbu zažívacích potíží, proti plynatosti, střevní kolice a zácpě. Vhodný je však také pro léčbu nachlazení, bolestí uší, podporuje tvorbu mateřského mléka, obsahuje antioxidanty, které účinně bojují s rakovinným bujením, zlepšuje paměť a působí jako anti-aging potravina (potravina zpomalující stárnutí).
A jaké je jeho využití v kuchyni
Přidává se do všech pokrmů, které by mohly být těžké na zažívání (brambory, bramborák, pečená husa či kachna, pečené vepřové maso aj.) Najdeme jej však i v portském, likérech, ovocných šťávách… Mladé výhonky můžeme na jaře přidat do polévek či salátů. Zpracovat se dá i kořen, který se vaří jako zelenina.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz