Různobarevné hortenzie patří k nejoblíbenějším ozdobným keřům. Ne vždy však kvetou tak bohatě a dlouho, jak bychom si přáli. Poradíme vám, kde nejspíš děláte chybu a co potřebujete k tomu, aby vám půvabné keře hortenzií brzy záviděly všechny sousedky v ulici.
Hortenzie jsou původně asijské krásky. V oblibě je měli už japonští císaři. Byly to květiny zamilovaných a jejich květům se obdivovali i návštěvníci čajových obřadů.
Základem úspěchu je ten správný substrát
Tak především zapomeňte na čistou rašelinu nebo samotný substrát pro hortenzie z obchodu. Obojí je totiž třeba zkombinovat, a navíc ještě přidat mulčovací kůru. A v jakém poměru? Ideálně směs namíchejte takto.
- 15 dílů substráty pro hortenzie
- 10 dílů rašeliny
- 2 díly mulčovací kůry
Tohle je množství substrátu, potřebné pro jednu hortenzii velikosti 10-15 centimetrů. Zdá se to být hodně, ale jde o poctivé základy pro opakované dlouholeté a bohaté kvetení. Vykopejte díru 4-5x větší, než je dosavadní velikost balu hortenzie a vykopanou zeminu odstraňte. Zcela ji nahraďte výše zmíněnou směsí a rostlinu zasaďte. Dejte pozor, abyste neporušili citlivé kořeny. Při výsadbě odstraňte i suché, poškozené nebo příliš slabé výhonky.
Náš tip: Nikdy ale opravdu nikdy nerozebírejte kořenový bal hortenzií při výsadbě. Šance na jejich úspěšné zakořenění by se tím totiž rapidně snížila. A to by byla rozhodně škoda.
A nezapomeňte ani na vydatnou zálivku. Dno jámy prolijeme 2-3 litry vody, a stejně tak řádně zalijeme i samotnou rostlinu. Hortenzie dostatek vlhy potřebují k rychlejšímu zakořeňování. Substrát okolo hortenzie dobře utlačíme a jeho povrch zasypeme vrstvou mulčovací kůry – ta udrží vlhkost tam, kde má být, což opět hortenzii prospěje. Navíc ji to ochrání od obrůstání nepříjemnými plevely. Kromě toho také podpoří v půdě rozmnožení prospěšných mikroorganismů, jež rostlinám prospívají.
Kyselost půdy je třeba obnovovat
Rašelinu si rozhodně nakupte do zásoby. Každé jaro je okolo hortenzií třeba nasypat 5-10 litrů podle velikosti keře. A během celé sezóny potřebují hortenzie vydatnou zálivku – a to nejlépe odstátou vodou. Ta čerstvá z vodovodu jim nesvědčí.
Na problémy jako první upozorní žloutnutí listů. Často nejde o problém špatné zálivky, ale o nedostatek železa. tzv. chlorózu. Poznáte ji tak, že žilnatina listů je stále zelená, ale prostor mezi ní postupně bledne. Přihnojujte proto rostliny hnojivem s kyselou reakcí.
Když kvetou příliš vydatně
Pokud budete dodržovat všechny tyto rady, bude se hortenziím skvěle dařit. Až to až tak moc, že se mohou příští jaro bohatě obalit květy. Jde však o možné riziko – někdy je květů jednoduše tolik, že mohou polámat křehké větvičky. Situaci proto pečlivě sledujete a budete-li to potřeba, nebojte se svázat keříky k sobě. jakmile suché květy ostříháte, mohou jít provázky zase pryč. Nikdy však tento krok nepodceňujte – polámané rostliny se často vzpamatovávají několik vegetačních sezón.
Vybírejte vhodně sousedy
Pěstujete-li hortenzie v nádobě, můžete rovnou na jakékoli rostlinné kompozice zapomenout. V takovém případě těmto půvabným keřům nejvíce svědčí role solitér. Ve volné výsadbě na záhonu je naopak blízkost rostlin s podobnými nároky velmi prospěšným faktorem, jež pomáhá hortenziím lépe se adaptovat v novém prostředí. Hovoříme o vytvoření tzv. mikroklimatu, jež činí celý záhon méně náchylný k výkyvům počasí.
A kdo se za souseda hortenzií hodí nejlépe? Jsou to zejména rododendrony, kapradiny, astilby, plazivé zvonky nebo zakrslé jehličnany. Mají podobné nároky na vlhu, nevadí jim mulčovací kůra ani kyselý substrát. Na zahradě pak vytvoří jedinečné zákoutí s nenapodobitelnou atmosférou.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz