Květinové terárium si můžete vytvořit za méně než hodinu. Potřebujete k tomu jen několik málo materiálů, které nemusí být drahé, aby výsledné terárium stálo za to. Skleněné nádoby můžete koupit ve velkoobchodech květin, v květinářstvích, ale také v levných obchodech s bytovým nábytkem či na bleších trzích. A skleněná nádoba je zřejmě největší investice, kterou za terárium dáte. Volit můžete různé tvary a velikosti, popřípadě také různá zbarvení terárií.
Rostliny, které budete používat, jsou obecně malé domácí rostliny, které často stojí jen za pár korun, takže celý projekt, v závislosti na velikosti vašich nádob, může být vyroben za cenu pod 200 korun.
Co potřebujete k vytvoření terária?
- Skleněné nádoby nebo jiné nádoby bez víček.
- Štěrk, skleněné nebo plážové kameny.
- Aktivní dřevěné uhlí.
- Terárium.
- Půdní směs.
- Mech (podle libosti).
- Dekorativní prvky (volitelné).
Výběr terária
Jako nádobu na květiny můžete použít opravdu všechno, co je skleněné. Použít můžete také pevné plasty. Pokud si vyberete nádobu s širokým ústím, pak si usnadníte práci při aranžování. V ideálním případě by se vaše rostliny neměly dotýkat boků vašich nádob. Čím větší nádobu použijete, tím budete mít větší výběr typů a velikostí rostlin, které můžete použít. Taktéž budete moci vybírat z většího množství dekorativních prvků.
Výběr rostlin do terária
Při výběru rostlin musíte přemýšlet nad tím, jak velké máte terárium. Rostliny by měly být tak velké, aby se vešly do vaší nádoby a přitom se nedotýkaly jejích stěn. Měly by to také být rostliny, kterým nevadí vlhké prostředí – čímž odpadá většina sukulentů a kaktusů (pokud tyto druhy rostlin do svého terária přece jen chcete, přidejte do půdní směsi čistý a hrubý písek).
Terárium není místem jen pro jednu rostlinku. Hledejte takový mix rostlin, která bude mít několik velikostí, listových textur a barev listů. Zde je krátký seznam rostlin, které budou v teráriích velice dobře fungovat:
- Croton,
- šplhavnice zlatá,
- malé kapradiny,
- dračinec (dracena),
- „Lucky Bamboo“ (šťastný bambus),
- maranta běložilnatá,
- plavuň,
- mech,
- fíkus plazivý.
Přidání odvodňovacích vrstev do terária
Vaše nádoby nebudou mít na dně drenážní otvory, takže je potřeba vytvořit místo pro přebytečnou vodu, aby byla odvedena od kořenů vašich rostlin. Vhodné je na dno terária položit vrstvu mechu, který přebytečnou vodu nasákne. Místo mechu můžete využít také vrstvu kamenů. Dále pomocí velké lžíce přidejte vrstvu aktivního uhlí na vrstvu kamenů (asi tak centimetrovou). Účelem tohoto postupu je napomoci odvodnění a regulaci jakéhokoli zápachu, který by mohl vzniknout.
Přidejte mech do půdní směsi
Dalším krokem je přidání mechu na kameny a dřevěné uhlí. Jedná se o estetické rozhodnutí, takže tento krok je nepovinný. S velkou lžící nebo malou lopatou přidejte sterilní půdní směs do horní části svého mechu nebo hlínu vložte přímo na vaše aktivní uhlí. Přidejte tolik půdy, kolik můžete – alespoň pár centimetrů. V tomto okamžiku je důležité myslet na design vašeho terária. Bude mít terárium zadní a přední část? Pokud ano, dejte nejvyšší rostliny dozadu nebo doprostřed.
Příprava rostlin do terária
Odstraňte rostliny z květináčů. Možná zjistíte, že jsou vázány kořeny, v takovém případě budete chtít rozložit kořeny od sebe a dokonce některé z nich vyříznout. Odříznutím některých kořenů zpomalíte růst rostliny, což je obvykle dobrá věc při pěstování rostlin v teráriu. Budete také chtít odstranit i nadbytečnou půdu.
Některé rostliny mohou být odděleny tím, že je od sebe jemně odtáhnete. Pokud si nejste jisti, podívejte se na základnu rostliny; může jít o několik malých rostlin seskupených u sebe, i když původně vypadaly jako jedna rostlina.
Zakládání terária
Použijte velkou lžičku nebo prsty, kterými vytvoříte otvor na dně. Umístěte rostlinu do otvoru a opatrně kolem ní pokládejte půdu. Dejte si pozor, aby mezi kořeny vašich rostlin nevznikly žádné vzduchové kapsy.
Zalévání terária
Použijte láhev se sprejem, protože nechcete, aby rostliny byly namočené, jen vlhké. Tuto láhev můžete použít také k očištění skleněných stran nádoby, které pak můžete vyčistit novinami. Nikdy nepoužívejte čisticí prostředek na sklo uvnitř terária, protože by mohlo dopadnout špatně pro vaše rostliny.
Jak se starat o terárium
Péče o vaše terárium je snadná. Kontrolujte, zda vaše terárium potřebuje vodu. Pokud je půda suchá, přidejte vodu. Pokud je vaše terárium uzavřeno, čistěte je nejméně jednou za měsíc. Pokud vidíte spoustu kondenzace, nebo pokud jste přidali příliš mnoho vody, nechte terárium otevřené, aby mělo možnost lépe vyschnout.
Odstraňte všechny listy, které vykazují známky žloutnutí nebo poškození, a řežte rostliny, pokud jsou příliš velké. Nehnojte, protože nechcete podporovat růst rostlin.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz