Milujete mandle a víte, že jsou velmi zdravé, ale zatím jste je nezkusili pěstovat? My vám dnes přinášíme návod, jak si úspěšně vypěstovat mandloň z pecky, přičemž můžete sledovat její růst od samého počátku. Chce to ale trochu trpělivosti.
Jakou mandli zvolit
Pro naše podmínky se nejvíce hodí mandloň obecná, z odrůd např. Sladkoplodá moravská, Vama, Zora nebo Nikol. Protože mandle jsou buď cizosprašné, nebo částečně samosprašné, vyplatí se zasadit alespoň dvě různé odrůdy.
V kterých oblastech se bude mandloním nejlépe dařit
Protože mandloně pocházejí ze Středomoří a Přední Asie, potřebují teplé a slunné podnebí. U nás se jim bude dařit zvláště na jižní Moravě, nebo v Polabí, na Litoměřicku či Mělnicku.
Jak zasadit pecku
Pecku zasadíme na plocho do květináče do vzdušné a lehké půdy, ve které bude dostatek živin (např. kompostu). Necháme na teplém místě a přiměřeně zaléváme. Mandle vzejde obvykle do jednoho roku.
Co se semenáčkem
Malý semenáček můžeme na jaře rovnou vysadit na vhodné místo, tj. na slunné a teplé stanoviště, do lehké půdy s kompostem. Mají rády vápenité půdy, nesnášejí jen trvale zamokřené stanoviště. Semenáček vyvážeme k opoře.
Jaké výšky doroste a kdy začne plodit
Mandle dorůstá výšky až do 5 metrů. Starší strom již nepotřebuje oporu. Mandle začínají plodit 2–3 roky po výsadbě. Plody bývají zralé podle oblasti, kde je pěstujete, od srpna do října. Při úspěšném pěstování se vám podaří z jednoho stromu sklidit až 50 kg.
Co s plody
Plody můžeme konzumovat syrové, sušit je, ale také je kandovat, nebo nakládat do olivového oleje. Sladké mandle obsahují vitamín E a mangan, hořčík, zinek a fosfor.

Choroby a škůdci
Bohužel ani mandloním se nevyhýbají choroby a škůdci. Pokud zvolíte nevhodné stanoviště, může mandloň trpět mízním klejotokem. Jedná se o výtok mízy na povrch borky (kůry stromu). Mandloně stejně jako třeba meruňky mohou utrpět mrtvici, tzn., že uhyne celý stromek. Další nevýhodou mandloní je, že kvetou poměrně brzy – někdy již od února, a jejich květy tak mohou spálit poslední mrazíky. Rovněž se nedoporučuje pěstovat mandloně ve sklenících, kde jsou náchylné na houbovité choroby a napadení škůdci (molice, mšice, svilušky, ale i plži).
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz