Mangostan neboli správně mangostana lahodná (Garcinia mangostana) je tropický stálezelený strom, který pochází i Indonésie a Sundských ostrovů. Postupně se však rozšířil do Afriky, Karibiku, Austrálie a Jižní Ameriky. A čím je tak zajímavý?
Jak strom vypadá a kde roste
Strom dorůstá výšky až 25 metrů, má tmavě hnědou kůru, ze které při poranění vytéká žlutý latex. Pěstovat se dá pouze v tropických oblastech, kde je teplota kolem 38 °C; při teplotách pod bodem mrazu odumírá. Koruna se podobá našemu smrku. Listy jsou vstřícné, olivově zelené a mají lesklý povrch a vejčitě protáhlou špičku. Květy se žlutozelenými korunními lístky vyrůstají na špičkách větví. Z nich pak dozrávají kulaté bobule o průměru asi 8 cm. Tento plod zraje asi 3 měsíce a to, že je dozrálý, se pozná podle slupky, která se zbarví do červenohněda až fialova. Dužina je bílá, lahodná, šťavnatá a má sladkokyselou chuť.
Co mangostan obsahuje
Mangostan obsahuje flavonoidy (zejména xanthony, které jsou výbornými antioxidanty). Dále obsahuje bílkoviny, vitamín C, vápník, polyfenoly a katechiny a také velké množství vody.
Léčivé účinky mangostanu
Mangostan má antioxidační účinky a používá se i v tradiční čínské medicíně jako antibiotikum a antiparazitikum. Dříve se používal i při léčbě tuberkulózy, a dodnes při léčbě malárie. Je vhodný také při zánětech dýchacích cest, při zánětech močových cest a při střevních potížích. Dokáže tlumit bolest, odstraňuje únavu a snižuje horečku.
Mangostan v kuchyni
Mangostan lze konzumovat v syrovém stavu, nebo z něj lze vyrábět kompoty, marmelády, džusy, ale i krémy, pudinky a koktejly.
Také se používá v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz