orechy plody hnede

Seznamte se ořechovcem pekanovým

Ořechovec pekanový: Jedná se o druh ořechů obsahující vysoké množství antioxidantů a zdravých tuků. Na základě studií díky obsahu prospěšných látek umí podpořit funkci mozku. Přestože vzhledem, barvou i texturou můžou trochu klamat, tak chutí pekanové ořechy odhalíte hned.

Na rozdíl od vlašských ořechů jsou pekanové ořechy příjemně nasládlé a jemně máslové. Vzhledem se liší od vlašáků tmavší slupkou a podlouhlým tvarem. Zkrátka pekanové ořechy s chutí exotiky můžete pěstovat i ve vlastní zahradě.

Jaký je  ořechovec pekanový

Jedná se o mohutný, dlouhověký listnatý strom, který je blízce příbuzný s naším vlašským ořešákem. Jen tento strom plodí chutné a zdravé pekanové ořechy. Pochází ze Severní Ameriky. Ve své domovině dorůstá do výšky až 50 m a koruna zabere prostor okolo 20 m. Jedná se vskutku o dlouhověký strom. Jsou známé exempláře až 300 let staré. Strom kvete zpravidla na jaře, koncem dubna nebo začátkem května.

orechovec plody zelene - Seznamte se ořechovcem pekanovým

Zdroj foto:SnickeringBear, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Na stromě rostou samčí i samičí květy, ale většinou ne ve stejnou dobu, tudíž k opylení nedojde. Je nutné vysadit 2. K opylení dochází zpravidla pomocí větru. Následně se tvoří shluky skvrnitě hnědých plodů, různých tvarů od delších až po válcovité, ale i kratší a kulaté se špičatým vrcholem. Pekan je umístěn ve skořápce, která se schovává ještě pod dužnatou slupkou. Skořápka je tvrdší než u vlašských ořechů. Plody dozrávají během října.

Oslavte národní den pekanových ořechů

Pekanové ořechy jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, esenciálních olejů a bílkovin. Obsahují značné množství vitamínů a minerálů. K tomu si vás získají svou příjemnou chutí. Můžete je konzumovat samotné nebo přidat do pečení.

  1. dubna se slaví v Americe národní den pekanových ořechů. Ořechovec pekanový byl na počest vysazen i například pro takové velikány, jako byli George Washington či Thomas Jefferson. Pekanový ořech je jediným stromovým ořechem pocházející ze Severní Ameriky.

Zdroje: www.living.prima.cz, www.svetplodu.cz, www.zahradnictvi-spomysl.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář