javor

Které javory se hodí i do zahrady

Javor do zahrady: Ačkoliv javory většinou považujeme za statné stromy dorůstající až 30 metrů výšky, které se hodí do lesa, parku, maximálně do větší zahrady, v nabídce mnoha zahradnictví dnes už najdete i druhy, které můžete pěstovat i na menší zahradě, a některé dokonce na terase či jako bonsaje. Pojďme se společně podívat do pestrého světa těchto dřevin.

O javorech obecně

Rozhodnete-li se pěstovat jakýkoliv druh ze 150 javorů, připravte si pro něj slunné místo s dostatkem světla. Jen v mládí nemají pestrolisté javory rády sluneční úpal za horkých letních dní, a tak je vhodné je přistínit. Javorům také svědčí vlhký vzduch – lepší bude stanoviště v blízkosti lesa, u potoka či u zahradního jezírka. Půdu mají rády úrodnou, středně těžkou s neutrálním až slabě kyselým pH. Kdo má zahradu do svahu, ten jistě ocení, že javory mají pevný kořenový systém, který svahy zpevňuje.

Acer palmatum - Které javory se hodí i do zahrady

Zdroj foto: Rüdiger Wölk This photo was taken by Rüdiger Wölk. CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons  Javor dlanitolistý

Javor dlanitolistý

Javor dlanitolistý (Acer palmatum) je druh javoru pocházející z Japonska. Dorůstá 6 až 10 metrů výšky. Listy jsou široké, mají dlouhé řapíky a tvarem připomínají dlaň. Tento javor potřebuje teplejší stanoviště. Oblíbené jsou červenolisté kultivary nebo kaskádovitě rostoucí kultivary. Dá se tvarovat jako bonsaj.

acer campestre - Které javory se hodí i do zahrady

Zdroj foto: Aiwok, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons            Javor babyka

Javor babyka

Javor babyka neboli také javor polní (Acer campestre) dorůstá 5 až 15 metrů a dožívá se úctyhodného stáří až 200 let. Na to pamatujte, protože tento strom ponecháte na zahradě mnoha budoucím generacím. Listy má vstřícné s pěti vejčitými, tupě zašpičatělými laloky. Javor babyku a různé jeho kultivary si můžete pořídit jako solitéru, jako živý plot (který bude potřebovat řez), ale používá se také jako větrolam nebo strom do alejí.

acer platanoides - Které javory se hodí i do zahrady

Zdroj foto: Rabensteiner, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons    Javor mléč

Javor mléč

Javor mléč/mléčný (Acer platanoides) patří už k vyšším stromům vhodným maximálně do velkých zahrad. Dosahuje výšky 20 až 30 m, stáří nejčastěji 150 let, ale výjimečně může dosáhnout až 300 let. Listy jsou vstřícné, s dlouhými řapíky, s 5 až 7 nestejně velkými špičatými laloky.

javor japonicum - Které javory se hodí i do zahrady

Zdroj foto: Jean-Pol GRANDMONT, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons      Javor japonský

Javor japonský

Javor japonský (Acer japonicum) patří k malým opadavým javorům, dorůstá výšky 5 až 10 metrů. Listy jsou okrouhlé, zoubkované. Na podzim se zbarvují do oranžova až červena. Netrpí škůdci. V zahradě jej využijete v předzahrádce, skalce nebo jako solitéru. Tam, kde se na něj můžete dívat na podzim – ze zimní zahrady, terasy, kuchyně – pro vás bude vděčným dobíječem energie.

acer ginnala - Které javory se hodí i do zahrady

Zdroj foto: MPF, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                  Javor ginnala

Javor ginnala

Javor ginnala (Acer ginnala) pochází z východní Asie. Dorůstá maximálně 10 metrů, listy jsou třílaločné, na podzim se zbarví do zářivě karmínově červené. Je mrazuvzdorný do -34 °C. Je vcelku odolný i proti suchu a nevadí mu zasolená půda.

acer capillipes - Které javory se hodí i do zahrady

Zdroj foto: Kurt Stüber [1], CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, prostřednictvím Wikimedia  Commons

Javor vlasonohý

Javor vlasonohý (Acer capillipes) je strom pocházející z hornatých oblastí Japonska. Dorůstá výšky 12 m. Je ozdobný svou kůrou, která je hladká, olivově zelená s pravidelnými svislými bílými pruhy. Listy mají 3 až 5 laloků a na podzim se zbarvují do oranžova až červena. Řapíky listů jsou červené.

acer cappadocicum - Které javory se hodí i do zahrady

Zdroj foto: MPF, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons              Javor Kapadocký

Javor kapadecký

Javor kapadocký (Acer cappadocicum) pochází z Asie, roste v oblasti od Turecka až po Čínu. Dorůstá 15 m. Ozdobný je také kůrou, kdy mladé větvičky mají zelenou barvu s šedými pruhy. Na podzim se listy zbarvují dožluta. Kultivar „Aureum“ byl vyšlechtěn v Německu a vyznačuje se zářivě žlutými listy, které se postupně vybarvují do zelena a na podzim zase do žluta. A další kultivar „Rubrum“, rovněž vyšlechtěný v Německu, má mladé větvičky červené a rašící listí také červené, později přechází do zelené a na podzim se vybarví do žluta. Tento kultivar je oblíbenou solitérou, protože je pestrý po celý rok.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář