Javor do zahrady: Ačkoliv javory většinou považujeme za statné stromy dorůstající až 30 metrů výšky, které se hodí do lesa, parku, maximálně do větší zahrady, v nabídce mnoha zahradnictví dnes už najdete i druhy, které můžete pěstovat i na menší zahradě, a některé dokonce na terase či jako bonsaje. Pojďme se společně podívat do pestrého světa těchto dřevin.
O javorech obecně
Rozhodnete-li se pěstovat jakýkoliv druh ze 150 javorů, připravte si pro něj slunné místo s dostatkem světla. Jen v mládí nemají pestrolisté javory rády sluneční úpal za horkých letních dní, a tak je vhodné je přistínit. Javorům také svědčí vlhký vzduch – lepší bude stanoviště v blízkosti lesa, u potoka či u zahradního jezírka. Půdu mají rády úrodnou, středně těžkou s neutrálním až slabě kyselým pH. Kdo má zahradu do svahu, ten jistě ocení, že javory mají pevný kořenový systém, který svahy zpevňuje.
Javor dlanitolistý
Javor dlanitolistý (Acer palmatum) je druh javoru pocházející z Japonska. Dorůstá 6 až 10 metrů výšky. Listy jsou široké, mají dlouhé řapíky a tvarem připomínají dlaň. Tento javor potřebuje teplejší stanoviště. Oblíbené jsou červenolisté kultivary nebo kaskádovitě rostoucí kultivary. Dá se tvarovat jako bonsaj.
Javor babyka
Javor babyka neboli také javor polní (Acer campestre) dorůstá 5 až 15 metrů a dožívá se úctyhodného stáří až 200 let. Na to pamatujte, protože tento strom ponecháte na zahradě mnoha budoucím generacím. Listy má vstřícné s pěti vejčitými, tupě zašpičatělými laloky. Javor babyku a různé jeho kultivary si můžete pořídit jako solitéru, jako živý plot (který bude potřebovat řez), ale používá se také jako větrolam nebo strom do alejí.
Javor mléč
Javor mléč/mléčný (Acer platanoides) patří už k vyšším stromům vhodným maximálně do velkých zahrad. Dosahuje výšky 20 až 30 m, stáří nejčastěji 150 let, ale výjimečně může dosáhnout až 300 let. Listy jsou vstřícné, s dlouhými řapíky, s 5 až 7 nestejně velkými špičatými laloky.
Javor japonský
Javor japonský (Acer japonicum) patří k malým opadavým javorům, dorůstá výšky 5 až 10 metrů. Listy jsou okrouhlé, zoubkované. Na podzim se zbarvují do oranžova až červena. Netrpí škůdci. V zahradě jej využijete v předzahrádce, skalce nebo jako solitéru. Tam, kde se na něj můžete dívat na podzim – ze zimní zahrady, terasy, kuchyně – pro vás bude vděčným dobíječem energie.
Javor ginnala
Javor ginnala (Acer ginnala) pochází z východní Asie. Dorůstá maximálně 10 metrů, listy jsou třílaločné, na podzim se zbarví do zářivě karmínově červené. Je mrazuvzdorný do -34 °C. Je vcelku odolný i proti suchu a nevadí mu zasolená půda.
Javor vlasonohý
Javor vlasonohý (Acer capillipes) je strom pocházející z hornatých oblastí Japonska. Dorůstá výšky 12 m. Je ozdobný svou kůrou, která je hladká, olivově zelená s pravidelnými svislými bílými pruhy. Listy mají 3 až 5 laloků a na podzim se zbarvují do oranžova až červena. Řapíky listů jsou červené.
Javor kapadecký
Javor kapadocký (Acer cappadocicum) pochází z Asie, roste v oblasti od Turecka až po Čínu. Dorůstá 15 m. Ozdobný je také kůrou, kdy mladé větvičky mají zelenou barvu s šedými pruhy. Na podzim se listy zbarvují dožluta. Kultivar „Aureum“ byl vyšlechtěn v Německu a vyznačuje se zářivě žlutými listy, které se postupně vybarvují do zelena a na podzim zase do žluta. A další kultivar „Rubrum“, rovněž vyšlechtěný v Německu, má mladé větvičky červené a rašící listí také červené, později přechází do zelené a na podzim se vybarví do žluta. Tento kultivar je oblíbenou solitérou, protože je pestrý po celý rok.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz