Jakmile začne jarní sluníčko prohřívat záhony, začneme přemýšlet, jaké letničky letos vybereme. Nejlépe takové, které nemají vysoké nároky a zároveň aby krásně kvetly. Takové podmínky splňuje například aksamitník a nevadlec.
Letničky si můžeme předpěstovat doma za oknem nebo ve skleníku, zakoupit jako sazeničky nebo po odeznění mrazíků vysít rovnou na záhon. Pokud vybíráte druhy, které zvládnou i občasné sucho, nemají vysoké nároky na pěstování a zároveň prozáří vaše záhony, vyzkoušejte aksamitník nebo nevadlec.
Aksamitník (Tagetes)
Rostlina je původem z Mexika, v Evropě je velmi rozšířená a hojně pěstovaná. Také se běžně setkáte s názvem afrikán, což je trochu zavádějící vzhledem k zemi původu. Existuje několik desítek druhů, čítající jak letničky, tak trvalky. Nejčastěji se pěstují jako letničky, které vděčně kvetou od brzkého léta do podzimu.
Má mnoho skvělých vlastností, osivo je levné, můžeme ho vysévat přímo na záhon, květy jen tak nezničí nepřízeň počasí a můžeme se z něj těšit téměř až do prvních mrazíků. Aksamitníky jsou považovány za půdní lékaře, okolní rostliny chrání proti škůdcům, zejména proti háďátkům. Zahrádkáři ho vysazují například ke kořenové zelenině, rajčatům nebo růžím. Dalším přínosem je obohacení půdy po rozkladu jejich kořenů.
Mnoho lidí nemá afrikány v oblibě díky jejich pronikavému až nepříjemnému odéru, na druhou stranu příliš nevoní ani škůdcům a odpuzuje hmyz. Esence z aksamitníku se využívá například v parfumérii.
Pěstování aksamitníku
Rostlinu vyséváme v březnu a dubnu, přímo na záhon zhruba od května. Dařit se mu bude na slunném místě nebo v polostínu, vhodná je mírně vlhká půda. Zálivka je důležitá hlavně u klíčení malých semenáčků, později si o zálivku sami řeknou tak, že jim povadnou listy. Pokud se rostlinky ujmou, jsou takřka bezúdržbové.
Aksamitník vzpřímený – je vyššího vzrůstu, má větší květy a hodí se i k řezu do vázy. Oblíbené jsou nižší variety vhodné do nádob. Barva bývá žlutá, oranžová, ale dají se sehnat i odrůdy vanilla či white.
Aksamitník rozkladitý – je asi nejrozšířenějším druhem. Dorůstá asi 20-30 cm, ale k dostání jsou i nižší odrůdy. Barvy květů se pohybují od oranžové, žluté až po červenohnědé. Využijí se do nádob i na záhon.
Aksamitník jemnolistý – do Evropy byl dovezen nejpozději, vyznačuje se drobnějšími květy, než je tomu u ostatních odrůd a mají barvu oranžovou, žlutou nebo červenou. Na rozdíl od předchozích druhů má citrusovou vůni a je velmi odolný i proti suchu.
Nevadlec (Celosia)
Řadí se mezi velmi atraktivní letničky se zajímavými květy. Miluje slunce a teplo, daří se mu jak na záhonech, tak v nádobách. Na výběr je z mnoha sytých a výrazných barev, například neonově žlutá, oranžová, bordó a červená. Výhodou je, že semena mají dlouhou klíčivost, což má většina rostlin z čeledi laskavcovitých, do které patří. Jeho domovinou jsou pravděpodobně tropické oblasti Afriky a Asie. Nejlepšího efektu dosáhnete, pokud vysadíte několik barev pohromadě.
Jak na pěstování
Vysazuje se až ve druhé polovině května, kdy už spolehlivě odejdou poslední přízemní mrazíky. Vybíráme slunečné a teplé místo, nemá rád chladno a mokro. Snese i stanoviště, kde nedostává pravidelnou zálivku. Dejte pozor, abyste rostlinu nepřemokřili, zahnívala by. Je dobré občas přihnojit pro sytost barev. Vyséváme od poloviny března do misky, nezasypáváme půdou a na několik dní semínka přikryjeme folií. V obchodem jsou běžně k dostání již vykvetlé sazenice.
Nevadlec je vhodný k sušení
U nás se setkáme hlavně s druhy nevadlec klasnatý, nevadlec hřebenitý a nevadlec latnatý. Mají květenství tvaru kohoutího hřebenu nebo pyramidy či klasu. Nevadlec je také velmi vhodný k sušení a skvěle vynikne v aranžmá s ostatními slaměnkami. Rostliny ustřihněte, svažte a nechte pověšené v dobře větrané místnosti.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz