jezci

Když potkáte ježka na zimní procházce – umíte určit, zda nepotřebuje vaši pomoc

Už malé děti ve školce se učí, že ježek si na podzim napere bříško jablíčky, a poté se uloží do kupky teploučkého listí, kde bude v pohodlí spát až do jara. Jakmile se z nás stanou dospělí, velmi rychle zjistíme, že ježek je vlastně hmyzožravec a jablka napíchaná na bodlinkách patří spíše do kategorie pohádek.

Ovšem pohled na ježčí stopy ve sněhu či zaslechnutí známého funění uprostřed ledna nás stále ještě dokáže pořádně vyděsit. Vždyť tihle malí hmyzožravci mají přece spát? Tak co dělají venku, a nepotřebují náhodou naši pomoc? Na to se vám pokusíme v dnešním článku odpovědět.

Se spánkem ježků to není tak jednoduché, jak si nejspíš myslíte

Tak především – podzimní ježčí hromadné ukládání ke spánku patří tak trochu mezi mýty. Dokud najdou na zahradě dostatek potravy, nemají v zásadě důvod chodit spát a bát se ohrožení od potenciálních predátorů. Takže jsou-li teplé zimy, klidně se ke spánku uloží až někdy v lednu. Během zimy se také mohou několikrát spontánně probudit – a ani to není nic neobvyklého.

Jak však poznat chvíle, kdy se tato zvířátka bez naší pomoci neobejdou? Leckdy to ani není třeba, hodně toho totiž můžeme udělat i preventivně.

jezek 600x391 - Když potkáte ježka na zimní procházce – umíte určit, zda nepotřebuje vaši pomoc

Zdroj foto: pixabay

Pomoc – nemám dostatek energie na zimu

Jestliže se ježek v zimě probudí, bývá to zpravidla hlady. To je zkrátka fakt. Ovšem zasněžené zahrádky nebývají právě bohaté na žížaly a hmyz. Tak co tedy s tím? Jestliže ježek vypadá jinak zdravě, pozorujte ho a zjistěte, kam se chodí schovávat. Dost možná to bude u vás v garáži nebo ve sklepě. Využijte toho tedy a připravte mu tam takové malé království. Nesnažte se ho chytat, tím byste ho jen zbytečně vystresovali. Místo toho si připravte bedničku, do které prorazíte vstupní otvor, tu otočte dnem vzhůru a vystelte ji slámou, senem nebo jinou vhodnou hřejivou výstelkou.

Do její blízkosti pak postavte misky s jídlem a vodou. A co má ježek rád? Nejlepší jsou kočičí granule nebo konzervy, posloužit ovšem mohu i piškoty, jsou velmi energeticky bohaté a snadno stravitelné. V žádném případě naopak ježkům nepředkládejte mléko. Není to jejich přirozená potrava, ovšem i tak se do ní s chutí pustí. Většinou to však nepříjemně odnesou díky vzniklým střevním problémům – a to byste určitě nechtěli.

Když ježek usne…

Vodu měňte ježkovi každý den a hlídejte i zásoby krmiva. A to i v okamžiku, kdy je jasné, že vaše snaha byla úspěšná a bodlináč zase spí. Není totiž jisté, zda se ještě jednou nebo vícekrát neprobudí A pokud se to stane, měl by poblíž svého dočasného útulku najít něco dobrého a čerstvé pití. Nebude se pak snažit o útěk do zahrady a opět spokojeně ulehne.

Náš tip: Pokud v zimě potkáte pochodující ho ježka, není od věci kontaktovat záchrannou stanici a poradit se s odborníky. A rozhodně to udělejte v případě, kdy ježek kašle, kýchá nebo vypadá malátně či podvyživeně.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář