Levandule je trvalka, která vám bude dělat radost mnoho let, pokud se o ni budete náležitě starat. Co všechno potřebuje tato bylinka na podzim.
Ostříhat květy
Aby mohla v zimě odpočívat, měli byste jí nejpozději koncem září ostříhat květenství, která můžete usušit – v kytičkách zavěsit kamkoliv, klidně i na kliku od okna – splní vám hned několik funkcí: bude krásně vonět, bude odpuzovat hmyz, který se na podzim slétává do bytů a domů. Usušená levandule pak může plnit funkci bylinky, kterou využijete na čaje, vonné sáčky apod., dále jako dárek nebo jako ozdoba k vázání dárků apod.
Ostříhat samotnou rostlinu
Po ostříhání květenství byste měli ostříhat celou rostlinu aspoň na 2/3 své výšky/velikosti. Rostlinka se pak hezky zatáhne na zimu a na jaře naopak pěkně rozkošatí. Nedoporučujeme ji stříhat o mnoho více, rozhodně ne u země, protože pak by mohla přes zimu zmrznout.
Zazimovat
Rostlinka se dá také zazimovat pomocí chvojí, bukového listí, popřípadě i pomocí bílé netkané textilie. Zazimování je důležité zejména v zimách, kdy se vyskytují holomrazy.
Nehnojit
Levanduli rozhodně na zimu nepřihnojujte, protože by zbytečně rostla v době, kdy má odpočívat. Další přihnojení si nechte na jaro, kdy se naopak hodí přidat do půdy trochu organického hnojiva, jako je kompost nebo dobře uleželý chlévský hnůj.
Zálivka
Co se týče zálivky, je dobře při velkém suchu i v zimě levanduli zalít, protože zálivka pomáhá, aby rostlinka nezmrzla. Zejména při holomrazech pomůže zálivka vytvořit tzv. námrazu, která chrání celou rostlinu před mrazem. Mnohdy se také stává, že rostliny přes zimu uhynou a zahrádkář si myslí, že umrzly, ale pravdou je, že spíše uschnou.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, www.abecedazahrady.cz, www.bylinkyprovsechny.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz