Práce na zahradě-říjen : V říjnu je zahrada stále plná aktivity, ačkoliv se už blíží zimní období. Některé důležité úkoly, které byste měli mít na zahradě v říjnu udělat, které zahrnují níže uvedené práce. Některé již možná máte hotové ze září, jiné se dají provádět až do poloviny listopadu. Ale vězte, že kdo je připraven, není překvapen.
Hrabání listí
Pravidelně hrabejte spadané listí, aby nedocházelo k jeho hromadění a abyste zamezili možným chorobám a škůdcům, kteří se v listí často schovávají, aby tak přežili. Listí můžete využít k vytvoření kompostu , resp. jeho složky hnědé, která se má prokládat složkou zelenou (posekaná tráva, plevel, zbytky zeleniny apod.).
Sklizeň
Pokud jste ještě nesklidili všechno ovoce a zeleninu, dokončete sklizeň, než se počasí dostane a budou hrozit mrazy. V říjnu se dá dobře sklízet mrkev , kořenová petržel , celer, kedlubny aj. Některá zelenina dobře přezimuje v tzv. krechtu – v zemi např. ve skleníku.
Sázení
Říjen je výbornou dobou pro výsadbu stálezelených stromů, keřů a cibulovin . Kořeny mají dostatek času, aby zakořenily před zimou.
Prořezávání
Proveďte prořezávání stromů a keřů, abyste byli i nemocné nebo poškozené větve a měli správný růst. V říjnu je dobré prořezat některé stromy i více, ale vždy se na to zaměříte, jaký druh právě prořezáváte. Některé stromy a keře je lepší prořezávat na konci zimy nebo na začátku jara – viz samostatné články k jednotlivým stromům.
Dokončení přípravy na zimu
Zazimování je během října už nutností. Všechny nemrazuvzdorné rostliny musíte ochránit před případnými mrazy i přízemními mrazíky. Ideální je nastýlka slámy nebo mulčování . Okrasné trávy je dobré svázat do snopečků, aby byly ochráněny před polámáním sněhem. Rostliny v nádobách přeneste do místnosti, kde mráz nehrozí.
Odstraňování zbytků rostlin
Protože spousta rostlin a plodin ukončila svůj vegetační cyklus , měli byste všechny odstranit ze zahrady. Pokud to lze, dají se zkompostovat, jiné je potřeba spálit nebo odvést do bioodpadu. Zbytky luštěnin je možné zarýt nebo zaorat jako zelené hnojivo , stejně tak jetel, vojtěšku apod.
Kompostování
Nadále pokračujte v kompostování organického materiálu , který jste během podzimního úklidu nasbírali, a vytvářejte tak cennou živnou půdu pro další sezónu.
Kontrola škůdců a nemocí
Naposledy si prohlédněte všechny stálezelené, trvalé rostliny, stromy a keře, zda nevykazují nějaké známky poškození škůdci nebo chorobami. Pokud ano, přijměte taková opatření, která vás škůdců a chorob zbaví. Menší napadení lze řešit sběrem , větší napadení chemickými postřiky. Pokud používáte feromonové lapače , měli byste je během října sejmout, vyčistit a uložit na příští sezonu.
Ochrana trávníku
Na trávníku myslete iv říjnu. Pravidelně odstraňujte opadávající listí , abyste mohli využívat přístup kyslíku a slunce. Trávník ještě naposledy posečte , ale už nikdy nepište a nehnojte. Rovněž vysévání nového trávníku ponechte až na jaro.
Úklid zahrady a zahradního domečku
Ve dnech, kdy nemusíte pracovat na zahradě, zaměřte se na úklid nejen zahrady (listí, staré větve, odumřelé rostliny), ale i zahradního domečku. Ušetříte si tak mnoho práce na jaře, kdy vás zcela pohltí nové setí a sázení. Optimální je věci ze zahradního domečku všechny vynosit, přebrat, ty nepotřebné vyhodit, ostatní očistit a uložit na zimu. Mnoho mýtů panuje například ohledně benzínu v sekačce na trávě – když je ale sekačka dobře vyčištěná, může v ní být jak plná nádrž, tak i jen málo benzínu. Seřízení sekačky a ostatních podobných zařízení ponechte na jaro.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.abecedazahrady.cz, www.idnes.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz