levandule kvet

Levandule lékařská: Vyniká blahodárnými účinky a mnohostranným využitím

Levandule lékařská se pyšní řadou účinků, které mají pozitivní a v mnoha případech léčivý efekt. Rostlina, která zaujme nejen po vizuální stránce, ale také svým typickým aroma. S čím vším vám levandule pomůže? Jaké možnosti se nabízí v rámci využití?

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je rostlinou z čeledi hluchavkovitých. Jedná se o známou léčivou rostlinu, která se používá v medicíně, ale také v kuchyni i v kosmetice. Výhodou je, že rostlinu můžete pěstovat v květináči či na zahrádce, terase apod. Levandule obsahuje silice, flavonoidy, kumariny a kyselinu rozmarýnovou, která má protivirové, protizánětlivé a antiseptické účinky.

Pozitivní účinky levandule na psychickou i fyzickou stránku

 • pomáhá při problémech se spánkem
 • pomáhá na stres, při pocitech úzkosti
 • působí proti virovým infekcím i zánětům
 • je účinná při problémech s vysokým krevním tlakem
 • efektivní řešení při žaludečních problémech a při nechutenství
 • pomáhá na revma, při svalových bolestech
 • jedná se o přírodní dezinfekci pro urychlení hojení ran
 • na kožní vředy, povrchové záněty kůže, infikované rány
 • zlepšuje prokrvení
 • pomáhá při bolestech hlavy, migréně
 • pomůže při problémech s nadýmáním, plynatostí
 • je vhodná i při zánětu nervu
 • na třasavku

Použití levandule v domácnosti

Z levandule lékařské se používá celá nať či jen květy podle účelu použití či co chcete z levandule vyrábět. Rostlinu je možné i usušit a udělat si tak zásobu. Nedoporučuje se ovšem sušení levandule na sluníčku, které by ji mohlo poškodit. Je třeba volit stinné místo.

levandule - Levandule lékařská: Vyniká blahodárnými účinky a mnohostranným využitím

Zdroj foto: envato

Levandulový olej na podporu hojení ran, popálenin kůže

Potřeba: 250 g sušených květů levandule, 1 litr oleje, plátýnko a dobře uzavíratelná nádoba.

Postup: květy dejte do láhve a zalijte je olejem, poté nechte 2 týdny louhovat v teple. Pak přeceďte a skladujte v nádobě na tmavém a chladném místě.

Levandulový prostředek proti molům

Sáčky s doma nasušenou levandulí můžete pověsit ve skříni, dát do šatní skříně mezi prádlo. Nejen, že krásně provoní, ale hlavně efektivně působí proti molům. Rovněž můžete svazek sušené levandule použít doma jako krásnou a praktickou dekoraci, která příjemně osvěží i vzduch v interiéru.

Levandule coby ingredience v kuchyni

Čerstvé květy je možné použít v kuchyni jako krásnou a jedlou dekoraci na dezerty, moučníky, ale také je lze kandovat či přidat do marmelády, ovocného salátu, kompotů, rovněž i do sladkého pečiva. A co teprve takové domácí levandulové latté. Oblíbené a zejména v letních měsících jsou ideální tzv. levandulové limonády, které příjemně osvěží. Sušené levandulové květy můžete přidat i k masitým jídlům, rybám či dušené nebo pečené zelenině.

Výborný je levandulový čaj. Ať už z čerstvých či sušených květů levandule. Má blahodárný účinek na psychickou stránku, ale vyniká i právě výše uvedenými pozitivními účinky na lidský organismus.

Levandulové latté

Potřeba: 180 ml vroucí vody, 60 ml mléka, 2 lžičky instantní kávy, 1 lžička sušené levandule, cukr podle chuti, pokud kávu jedině slazenou.

Postup: vroucí vodou zalijete kávu, přidejte sušenou levanduli a promíchejte. Poté zakryjte na cca 4-5 minut. Kávu přeceďte do sklenice a ozdobte našlehanou mléčnou pěnou.

Použití levandule v kosmetice – na mastnou pleť

Do 2 polévkových lžic kvalitního oleje (olivový, slunečnicový, mandlový apod.) přidejte 6 kapek levandulového oleje. Hotový olejíček vmasírujte do pokožky.

Levandulová pleťová voda či kondicionér

Levandulový nálev neboli levandulový čaj neslouží výhradně k vnitřnímu užití, ale dokonce nabízí i efektivní řešení a užití vnější cestou. Poslouží totiž jako výborná jemně čisticí, uklidňující a regenerační pleťová voda i coby oplach na vlasy.

Rovněž v případě silnějšího nálevu je možné přidat do koupele ve vaně, kdy udělá dobře nejen pokožce celého těla, ale také uvolňuje svaly.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář