Myslíte si, že o levanduli a její aplikaci už víte úplně všechno? Pak vás možná překvapí, že při vnitřní aplikaci není tak nevinná, jak se může zdát. A také to, že vás prodejci v mnohých luxusních prodejnách často klamou. Zde je levandulový olej a jeho použití.
V medicíně se používají dva druhy levandule – levandule lékařská (Lavandula angustifolia, nazývaná také anglická levandule) a levandule širokolistá (Lavandula latifolia). Z květů těchto rostlin lze získat ceněný esenciální olej, jež je zároveň hlavní léčivou složkou této rostliny. Obsah esenciálního oleje v čerstvých levandulových květech se pohybuje okolo 1 %, v sušených je pak přibližně trojnásobný.
Levandulový olej je jedinečný v mnoha ohledech
Levandulový olej patří mezi nejbezpečnější a zároveň nejcennější éterické oleje – lze ho dokonce aplikovat přímo na kůži, a to dokonce bez nutnosti dodatečného ředění vodou, (byť u popálenin se takový postup doporučuje).
Lze ho používat vnitřně i zevně a je bezpečný i pro těhotné ženy a nejmenší děti (při aplikaci zevně). A jeho použití je mnohem univerzálnější, než je vám nejspíš známé…
Mimochodem měli byste vědět, že nejkvalitnější přírodní levandulový olej není fialový, jak je nám často nabízen v obchodech, ale slámově žlutý. Takový olej lze zpravidla zakoupit jen v dobrých lékárnách a prodejnách s bylinkami, případně přímo na levandulových farmách, zejména ve Francii.
Použití levandulového oleje pro vnější aplikaci
Dobře známé je používání levandulového oleje v případě migrén (masáž spánků), kožních onemocnění (jako je akné, lupénka a nejrůznější ekzémy) a u infekcí horních cest dýchacích )inhalace). Ovšem dokáže také zmírnit bolestí svalů a kloubů a urychlit hojení a vstřebávání modřin.
Levandulový olej rovněž mírní svědění a pálení po bodnutím hmyzem (v takových případech používáme nezředěný olej) a skvěle funguje i na popáleniny (včetně těch od slunce), zde je možné ho použít nezředěný nebo rozmíchaný v malém množství vody.
Díky jeho antibakteriálním a antiseptickým vlastnostem se olej z levandule často používá k léčbě vředů a plísňových infekcí. Urychluje hojení ran, zabraňuje tvorbě nehezkých jizev, stimuluje růst vlasů a snižuje jejich vypadávání.
V případě kožních infekcí je velmi účinná levandulová tinktura (květy se macerují v 30% roztoku lihu, následně se aplikují obklady 2-3x denně). A uplatní se i jako doplňková léčba svrabu.
Uplatní se také při boji proti vším. Stačí opláchnout vlasy roztokem oleje a vody (10 kapek oleje se rozmíchá v několika šálcích vlažné vody) a při vyčesávání hnid aplikovat olej i na hřeben. Nutné je samozřejmě opakování, a to po 7-10 dnech kvůli životnímu cyklu vši. Zvláště v hustých vlasech se ne vždy podaří hnidy odhalit a levandulový olej na ně ne vždy stoprocentně nepůsobí.
Použití levandulového oleje pro zevní aplikaci
Mnohem méně známé je vnitřní použití levandulových květů ve formě infuzí a tinktur. A přitom velmi dobře působí například při zažívacích poruchách (záněty, poruchy trávení), mírní poruchy spánku, ulevuje od stresu a nervového vyčerpání a migrény. Aplikují se také při dětských kolikách, nadýmání a při nedostatku chuti k jídlu Obvykle stačí jednu lžičku levandulových květů spařit horkou vodou (10 minut) a vypít. Užívejte 3x denně do vymizení obtíží.
Věděli jste, že: slabý odvar z levandule může být podáván také dětem? Hodí se v případě střevních kolik a při žaludeční podrážděnosti. U dětí do dvou let věku použijte třetinu množství, uvedeného pro dospělou osobu, starší děti zvládnout i poloviční dávku. Dětem od 15 let pak lze podat běžné množství levandule.
Použití levandule v kuchyni aneb levandule jako koření
Možná to nevíte, ale levandule je nejen všestrannou léčivou rostlinou – Skvěle se uplatní i jako koření. Nejširší kulinářskou aplikaci nabízejí čerstvé a sušené květy levandule, ovšem lze použít i její listy – zejména čerstvé. Mírně sladká citrusová příchuť skvěle obohatí dorty a další pečené dezerty, ovocné saláty i koktejly. Ovšem pozor, příliš velké množství dodá pokrmu jakousi mýdlovou podchuť. Všeobecně platí, že na velký dort používáme max 1-2 lžičky sušené levandule. Vždy je třeba trochu experimentovat, ale vyplatí se to.
Pokud se přímého použití této půvabné květiny bojíte, vyrobte si levandulový cukr. Je to opravdu jednoduché – sušené květy levandule se smíchají s cukrem (moučkových, krupicovým nebo krystalovým) v poměru 1: 1 a uloží se několik týdnů do vzduchotěsné nádoby. Po této době se cukr proseje (sušené květy lze použít pro přípravu další várky, mají velmi dlouho výdrž – podobně jako třeba vanilkové lusky). Takto připravený cukr je velmi aromatický a můžete ho bez obav přidat do pečiva, sladkých dezertů nebo jen tak do čaje.
Podobným způsobem lze připravit i levandulový ocet nebo olej, který skvěle doplní zvěřinu nebo skopové maso. Sušené květy lze přidat i do marinád, před aplikací je však musíte přecedit.
Levandulový olej, jak ho možná neznáte
Levandulové květy obsahují kromě výše uvedeného esenciálního oleje také celou řadu dalších látek. Jmenovat bychom měli zejména tyto:
- taniny s antibakteriálními a protizánětlivými účinky)
- kumariny se zklidňujícími a a protinádorovými vlastnostmi)
- fytosteroly (mohou se chlubit protizánětlivými a antipyretickými vlastnosti, posilují imunitu)
- antokyaniny (mají antialergické a fungicidní působení)
- užitečné minerální sloučeniny.
Ceněné aromatické složky pravého levandulového oleje posilují a regenerují nervový systém, zmírňují úzkost a podrážděnost, regulují nadměrnou vzrušivost a střídání nálad, doprovázející PMS (premenstruační syndrom) a pomáhají i v období menopauzy. Vůně levandule je také užitečná při mírných poruchách spánku a dokonce i při doléčovací fázi deprese.
Aplikace levandule je vcelku univerzální. Stačí si tedy zapamatovat jeden doporučený postup a ten používat při všech výše uvedených obtížích.
Inhalace levandulového oleje: 10-15 kapek do horké vody, uvolněné vdechování po dobu 15 minut.
Náš tip: pokud připravujete inhalaci pro malé děti nebo vám jednoduše není příjemný pobyt pod ručníkem nad horkou mísou, připravte inhalaci ve větší konvičce s pokličkou a do jejího hrdla vložte papírový kornout a inhalujte z něj. Riziko opaření tak minimalizujete.
Na čaj ze sušené levandule potřebujeme 5 gramů levandulových květů, přelitých šálkem horké vody. 10 minut louhování a vše je připraveno. Užívejte 3 x denně před jídlem. Při problémech s usínáním pak stačí vypít malý šálek čaje před spaním.
Kdy vám může levandule ublížit? Na pozoru by se měli mít zejména diabetici
I když to tak nevypadá, levandule může být i nebezpečná. Kontraindikací při vnitřním užívání levandule je zejména akutní zánět žaludku a střev, gastrointestinální krvácení, onemocnění ledvin a jater a samozřejmě již zmíněný diabetes.
Těhotné ženy by rovněž měly postupovat opatrně. Levandule ve velkém množství totiž působí jako stimulant dělohy. Zevní užití je neomezeno, vnitřní je lepší konzultovat s lékařem. Při použití u dětí se řiďte návodem, doporučeným výše. A vždy si ověřte, že skutečně používáte pravou levanduli. Levnější lavandin sice voní stejně a obsahuje více esenciálních olejů, mnohé aplikace však u něj nejsou tak účinné (např. nepůsobí na lepší spánek, proti migrénám apod). Uplatní se spíše v kosmetickém využití.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz