Pivoňka (Paeonia) je jednou z nejoblíbenějších květin na našich zahrádkách, která svou krásou potěší od pozdního jara do léta. Bohužel ne vždy se nám ji podaří přimět ke květu. Podíváme se na nejčastější problémy, proč pivoňky nekvetou. Náš cíl? Nádherné květy do dvou let – pojďte to vyzkoušet s námi!
Pivoňky jsou trvalky vyžadující úrodnou, ale ne příliš těžkou a dostatečně vlhkou půdu. Neměly by nikdy zcela vyschnout, ale zároveň jim nesvědčí ani trvale podmáčená zemina. Upřednostňují slunné nebo lehce zastíněné pozice (pro kvetení potřebuje pivoňka několik hodin slunečního světla denně) chráněné před větry. Po výsadbě pivoňka potřebuje asi 2 roky k tomu, aby se dobře zakořenila. Do té doby tedy na ni s kvetením nespěchejte a dopřejte jí klid. Nemá cenu zásobovat ji nejrůznějšími hnojivy na květ – naopak, chcete-li jí pomoci, zaměřte se na ta běžná s vyšším obsahem dusíku.
V dalších letech kvetou s patřičnou péčí pivoňky od května až do června. Postačí jí běžná hnojiva ze zahradnictví, není nutné shánět nějaké extra preparáty. A pokud pivoňka nenasadí na květ ani po dvou letech? Pak se vyplatí projít si jednotlivé body péče pěkně podrobně!
Podívejte se, jak hluboko jste svoji pivoňku zasadili
Pivoňka by měla být vysazena v takové hloubce, aby její očka (pupeny) byla umístěna nejvýše v hloubce 3-5 cm pod povrchem země. Příliš hluboká výsadba je nejčastějším důvodem, proč pivoňka nekvete. Všechnu svou sílu totiž věnuje na vyrašení listů a na další aktivity už jí energie nezbývá.
Pokud se ukáže, že je příčinou špatného stavu rostliny tento problém, není nic jednoduššího, než pivoňku trochu zvednout. Jemně ji podkopněte dvěma zahradnickými lopatkami, nadzvedněte a uvolněný prostor vyplňte okolní půdou nebo kompostem. Nejlepším termínem pro tuto pivoňkovou první pomoc je brzké jaro nebo brzký podzim (září). Budete-li si počínat opatrně, s trochou štěstí vám pivoňka vykvete už příští rok. A rozhodně jde o šetrnější proceduru než kompletní přesazování.
Všechny tyto poučky platí pro pivoňky bylinné, ale co když jste si na zahrádku pořídili tu dřevitou? Pak jsou pravidla úspěšné výsadby trochu jiná. Najděte místo s roubem a to zasaďte asi 10-15 centimetrů pod substrát. Taková péče se pivoňce líbí a vykvete, naopak příliš mělké pěstování má za následek nízkou tvorbu květů i celkovou nižší odolnost vůči klimatickým podmínkám.
Kdy jste vysadili svou pivoňku?
Jste si jistí, že jste udělali všechno správně a těšíte na na květy, ovšem ty se neobjevují. Pamatujte si, že pokud kupujete nové rostliny, měly by být svěřeny půdě od konce srpna do konce září, jedině tak je šance, že vám na jaře vykvetou (ovšem nikoli jistota). Pokud se do tohoto termínu netrefíte, nezbude vám, než si počkat na kvetení až do dalšího roku. Další možností je také výsadba brzy na jaře – v březnu a dubnu za pěkného počasí. Berte ji však spíše jako nouzovou možnost např. u rostlin, které vám byly darovány nebo v případě nutné rekonstrukce zahrady. Po vysazení nezapomínejte na zálivku!
Bylinná nebo dřevitá?
Ale to není všechno – bylinné pivoňky nejlépe porostou v mírně kyselé půdě a dřevité pivoňky zase preferují neutrální nebo mírně alkalickou reakci substrátu.
Chráníte pivoňku před zimou? Možná jste to s péči přehnali
Pivoňka vám také možná nevykvétá, protože jsme po zimě pečlivě nebo dostatečně včas neodstranili nahrnutý kompost nebo chvojí. Další vrstva půdy způsobuje, že puky pivoňky jsou jednoduše zasazeny příliš hluboko, i když jste předtím při výsadbě postupovali správně. Čímž se opět vracíme k bodu jedna. Proto nezapomeňte, že mulč musí být na jaře odstraněn, aby se pivoňky nikdy nenacházely hlouběji než 5 cm pod povrchem půdy.
Pivoňka nevykvétá má příliš málo světla kvůli okolním rostlinám
Pokud vaše pivoňka roste mezi vysokými stromy nebo v blízkosti vysokých keřů, bude kvést špatně ani ani její vzhled nebude nijak oslňující. Ty to květiny snáší konkurenci špatně – vždyť v čínských zahradách, odkud se k nám rozšířily, měly vždy vyhrazeny samostatné záhony. Pokud tedy právě vaše pivoňky nekvetou, stojí za to zjistit, zda jim náhodou některý z okolních zelených kamarádů neubírá příliš mnoho živin nebo slunečního světla. V takovém případě doporučujeme přesadit pivoňku na začátku září na jiné vhodné místo v zahradě. Ostříhat keře v okolí obvykle nestačí – jejich rozvinutý kořenový systém totiž v zemi zůstane a jak se rostlina snaží nahradit odstraněné části, odebírá živin ještě více. Vyzkoušet ovšem můžete podseknutí kořenů – po straně u pivoňky jednoduše zaryjte rýč do dostatečné hloubky. Omezíte tak jejich expanzi k jedné straně a mnohé dřeviny to dokonce může přimět ke kvetení (např. oblíbenou wistárii).
Pivoňka nekvete, protože je přehnojená dusíkem
Vzpomínáte si, že jsme na začátku dusíkaté hnojivo doporučovali? Ano, ale jen ne první rok pro lepší zakořenění. Ovšem pokud vaši pivoňku zdobí krásné a bohaté zelené listoví, zatímco květy jsou buď velmi slabé nebo se vůbec neobjevily, může to značit nadbytek dusíku a naopak nedostatek fosforu a draslíku nezbytných pro kvetení. Proto je vždy nejlepší používat vícesložkové hnojivo s mikroprvky, určené speciálně pro hnojení pivoněk.
Náš tip: Používáte-li organická hnojiva, jako například tekuté hnojivo s vysokým obsahem dusíku, nezapomeňte přidat také hnojivo, obsahující fosfor a draslík. Pozorujte, jak se pivoňky chovají a podle toho dusíku ubírejte. Mnohdy je třeba původní organická hnojiva dodávat dokonce jen v polovičním množství!
Obávaná nemoc pivoněk – šedá plíseň
Pokud na vaší pivoňce vyrostla nádherná poupata, ale jakmile dosáhla průměru asi 5 cm, náhle zhnědla nebo zčernala a pokryla se šedým povlakem, znamená to, že je květina napadena šedou plísni. Můžete si všimnout také hnědých skvrn, pokrývajících stonky a listy (ale není to pravidlem). V takovém případě aplikujte fungicid každé 1-2 týdny, dokud symptomy zcela nezmizí. V následující sezóně se pak vyplatí i preventivní postřik. Na podzim pak samozřejmě nezapomeňte všechny části rostlin i rostlinný materiál z jejich okolí pečlivě zlikvidovat.
Napadení háďátky také kvetení pivoněk nesvědčí
Pokud mají vaše květiny nažloutlé a slabé listy, může to znamenat, že byla napadena háďátky . Jistotu získáte, pokud ji vykopete a prohlédnete hlízy. Pokud se vaše podezření potvrdí, je třeba pivoňky okamžitě zlikvidovat – nejlépe spálením. Okolní rostliny pak ošetřete vhodnými prostředky proti půdním škůdcům.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz