Motyka: Řeklo by se, co je na motyce zajímavého? A ejhle, existuje tolik druhů motyk, že z toho až přechází zrak. Jako dobrý zahradník musíte mít motyk hned několik, protože každá se hodí k jinému účelu.
Krátké vs. dlouhé
Téměř všechny druhy motyk existují v krátkých a dlouhých variantách. Krátká padne dobře do ruky, ale musíte s ní klečet u záhonu. Zase s ní ale nepřehlédnete žádný plevel. Dlouhá motyka šetří záda, protože nemusíte být tak ohnutí, má větší záběr, ale některý plevel můžete opominout.
Motyka na kypření
Na kypření je nejlepší motyčka se zuby. Nakypříte půdu a přitom neporaníte kořeny zeleniny nebo květin. Existuje v krátké i dlouhé variantě, ale správný zahrádkář by měl mít obě.
Motyka srdcovka
Tato motyka se hodí především na sklízení brambor. Jednoduše opatrně kopete ze strany do řádků a brambory se vám samy „vykutálejí“. Sesbírat je už ale musíte ručně. Hodí se však i na sázení brambor – dělání hrůbků, nebo na přihrabávání zeminy k růžím na podzim.
Oboustranná motyka
Výhodnou koupí může být oboustranná , která je na jedné straně rovná a na druhé straně má zuby. Hodí se na kypření, okopávání apod. Poněkud překvapivě i tato motyka existuje v krátké i dlouhé variantě.
Krátká rovná motyka
Tento druh motyky je ideální k podtrhávání plevele, pokud jej chcete jen nechat zaschnout na půdě. Pokud neprší a plevel se znovu nechytne, jedná se o dobrý a jednoduchý způsob odplevelení většího záhonu.
Základní zásady
U všech motyk dbejte na to, aby byly vyrobeny z kvalitního materiálu, tj. těžší a tvrdší kov je vždy lepší než kov měkký, a násada by měla být z kvalitního dřeva, aby vydržela a také abyste si zbytečně neudělali při práci třísku.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz