migrena

Bylinky na migrénu: Zvolte účinnou přírodní cestu

Bylinky na migrénu: Migréna není nic příjemného a dokáže výrazně narušit běžný chod jedince. Toto onemocnění znali už staří Egypťané. Existují 2 typy migrény. Jak si s tímto svízelem poradit bez chemie prostřednictvím přírodní cesty?

Rozlišení migrény

Migréna s aurou či bez aury, která je mnohem častější. Tzv. aura (předzvěstí) předchází vlastní bolesti hlavy a projevuje se celkovým pocitem napětí, nervozitou, podrážděností, poruchami vidění, zvýšenou citlivostí na vůně i pachy, mravenčením či brněním v končetinách nebo křečemi v nich, ale také i změnami chutí na určité potraviny.

Tyto symptomy zmizí okamžitě po nástupu bolesti hlavy, která je zpravidla jednostrannou a tepající. Může trvat několik hodin až dní. Migréna má samozřejmě u každého individuální průběh a liší se rovněž i svou intenzitou. Mnohdy dokáže tento problém člověka doslova vyčlenit z každodenního běžného života, kdy není schopen vstát z postele, jít do zaměstnání a normálně fungovat, jak je zvyklý.

Účinná pomoc ze strany přírody v podobě bylinek

 

 • Řimbaba obecná – jeden z nejúčinnějších pomocníků proti různým bolestem, zejména migrénám. Nejvíce účinných látek se nachází v listech. Doporučeno je tedy žvýkání listů. Je možné si pořídit i tinkturu.

 

 • Kozlík lékařský – vyniká tím, že dokáže navodit psychickou pohodu, ale také zklidňuje žaludek a má pozitivní účinek na bolest hlavy. Užívání je možné ve formě čaje, tobolek. Jen pozor na to, že kozlík lékařský je návykový, doba užívání nesmí být delší jak 1 měsíc. V opačném případě může uškodit.

 

 • Devětsil lékařský – osvědčený přírodní pomocník při migréně.

 

 • Máta peprná – rostlina pro své léčivé účinky je využívána už od pradávna, díky mentolu se užívá pro zmírnění bolestí, včetně migrény.

 

 • Kajanský pepř – dokáže zvýšit práh bolestivosti díky vysokému obsahu kapsaicinu a tím tak efektivně zmírnit příznaky migrény.

 

 • Gingko biloba – dokáže přinést úlevu při bolesti hlavy a vede ke snížení frekvence migrén.

 

 • Zázvor – kořeny rostliny jsou považovány za jednu vůbec z nejlepších přírodních léčiv na migrény a bolesti hlavy. Je to tím, že zázvor obsahuje vysoce účinné látky, které napomáhají zmírnit otok, napětí a bolest.
medunka - Bylinky na migrénu: Zvolte účinnou přírodní cestu

Silar / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)  bylinky na migrénu

 • Meduňka – pití meduňkového čaje vede k rozšiřování cév, čímž přispívá k úlevě od migrény.

 

 • Rozmarýn – známá bylinka v aromaterapii. Efektivní pomoc nabízí rozmarýnový esenciální olej, který vede ke zmírnění bolesti hlavy, ale také stimuluje nervový systém a působí i coby prevence proti bolestem hlavy.

 

 • Vrbová kůra – používá se po tisíce let při léčbě zánětlivých a bolestivých stavů, tj. i migrény. V kůře se nachází salicin, což je silná sloučenina, která se podobá účinkem aspirinu. Zásluhou této sloučeniny vyniká vrbová kůra svým protizánětlivým účinkem a pomocí při bolestech.

 

 • Třezalka – bylina, která pomůže a uleví při nepříjemných bolestech hlavy a migréně. Nejlepší je užívání v podobě čaje, pokud možno sušené třezalky, aby bylo dosaženo co nejvyššího účinku.

 

 • Měsíček lékařský – další osvědčenou pomocí je pití čaje z měsíčku lékařského a to alespoň 2x denně.

 

 • Opuncie – rostlina, která vyniká nejen svými bezkonkurenčními vlastnostmi v rámci použití v kosmetice, kdy omlazuje, ale také je velmi efektivní pomocí při migréně. Ideální je opět pití čaje z opuncie.

 

 • Koriandr – konkrétně semínko koriandru používají lidé už více jak tisíce let. Užití je prostřednictvím čaje ze semen koriandru nebo je možné semena žvýkat či požít v potravinách.

 

 • Andělika čínská – efektivní pomoc při mnoha problémech, včetně migrény.

 

 • Bukvice lékařská – rostlina, která roste volně v přírodě a dokáže doslova zázraky, sbírá se kořen i nať s listy. Přestože chuť nemusí být každému příjemná, ohromí svým účinkem. Nicméně i tak si výluh můžete dosladit trochou medu. Bukvice pomůže při migréně i úzkostech apod.

 

 • Rakytník řešetlákový – vitamínová bomba, rakytník obsahuje vysoké množství vitamínu C. A právě nedostatku tohoto vitamínu se přičítají i některé druhy bolesti hlavy.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář