Propadli jste kráse květů nejčastěji pěstované mučenky jedlé (Passiflora edulis) nebo mučeny pleťové (Passiflora incarnata) a poohlížíte se po dalších druzích, které by vám v domě či bez větších obtíží vykvetly a možná i přinesly plody? Podívejte se na náš ucelený seznam. Nebudou na něm chybět staří známí (například mučenka banánová) ani úplně nové botanické tipy (znáte třeba mučenku hroznolistou?). A ke každému druhu vám jako bonus napíšeme, jak se mučenka pěstuje a jaké nároky má.
Mučenka jedlá (Passiflora edulis)
Že už tuhle krasavici dobře znáte? Aby ne, když bývá k dostání v každém lepším květinářství. Ovšem vyplatí se poohlédnout i po její žlutoplodé variantě – Passiflora edulis f. Flavicarpa Degener. Právě její plody jsou v obchodech tak oblíbenou maracujou. Má také pestřejší a bujnější květy než původní druh a plody potěší nejenom svou chutí, ale také aromatičností. Květy je třeba opylovat uměle, a to nejlépe dopoledne. Má ráda zimování při teplotách okolo 10 °C, ale krátkodobě snese i teplotu 1 °C. Ochotně pokvete i v bytě. Její plody i listy mají léčivé účinky. A pokud byste ji chtěli vidět v její původní domovině, musíte se vypravit do Brazílie.
Mučenka hroznovitá (Passiflora racemosa)
Pokud na ni narazíte, upoutají vás na první pohled její velké, šarlatově rudé květy, vykvétající v hroznovitých soukvětích (odtud také název). Její domovinou jsou tropické oblasti Ameriky. Plodem jsou dužnaté bobule, doslova přeplněné hnědočernými semeny, jejichž klíčivost dosahuje při okamžitém výsevu téměř 100%. Pokud ji chcete pěstovat doma, zajistěte jí lehkou a propustnou půdu s dobrou drenáží. V létě vyžaduje bohatou zálivku a přezimuje při teplotě nad 15 °C.
Mučenka fialová (Passiflora violacea)
Pokud si chcete pořídit mučenku, která kvete nejvíce a nejbohatěji ze všech, pak to bude určitě mučenka fialová. Jedna rostlina může za sezónu nést i stovky fialových květů o průměru 8-10 centimetrů. Květy bývají ombré nebo chcete-li, vyskytuje se na nich rozhodně více než jeden odstín fialové. Ale potěší i svými listy, jsou totiž srdcovitě vykrajované a svěže zelené. Pro pěstování vyžaduje větší nádobu (cca 50 litrů) a v létě pak i přímé slunce. Před zimováním ji zkrátíme a pak necháme odpočinout při teplotách okolo 15 °C.
Mučenka jablečná (Passiflora maliformis)
Její plody se podobají jablkům a pěstuje se zejména v Kolumbii a Ekvádoru. Zajímavé je, že na plodech po dozrání zůstávají kališní lístky a chutnají podobě jako hroznové víno. Květy jsou bílé s fialovými skvrnkami a průměrem okolo osmi centimetrů. Po jejich obvodu vyrůstá rovněž nápadná korunka bílých brv. U nás vykvétá od července do srpna.
Mučenka obrovská (Passiflora quandrangularis)
Vyžaduje teplý a vlhký skleník, kde teplota nikdy neklesne pod 15 °C. Ovšem pokud se jí zavděčíte, potěší vás až 12 centimetrů širokými květy temně rudé barvy s fialově zbarvenou pakorunkou. Na plantážích mohou její plody dosáhnout hmotnosti až dvou kilogramů, u nás se objevují spíš zřídka a bývají poloviční velikosti. V porovnání s ostatními druhy mučenek mají vyšší obsah vitamínu C, proto se používají zejména jako základ džusů a ovocných šťáv. Nezralé plody jsou pak domorodci upravovány jako zelenina.
Mučenka banánová (Passiflora mollissima)
Pokud si ji pořídíte, budete mít tu čest s národním ovocem Kolumbie. Je opravdu odolná – roste v Andách, ale i na Novém Zélandu nebo na tropickém Havaji. Krátkodobě totiž snese i teploty okolo -2 °C. Potěší fialovými květy trubkovitého tvaru o průměru asi osmi centimetrů. Její plod je plstnatý a jemné podlouhlý. Není divu, že mnoha lidem připomíná banán! Každý jeden může vážit až sto gramů a pochlubit se délkou okolo 12 centimetrů. Ze všech mučenek v tomto článku má mučenka banánová plod nejměkčí a nejnakyslejší. Dařit se jí bude v pokojových podmínkách i ve skleníku.
Mučenka hroznolistá (Passiflora vitifolia)
Její domovskou zemí je Venezuela (někdy se uvádí také Kolumbie). Tady může dorůst výšky až šesti metrů a dávat na odiv své trubkovité atraktivní květy, vybarvené doruda. Právě jejich barva do značné míry vynahrazuje jednoduchost, pro mučenku hroznolistou tak typickou. Pokvete vám ochotně celé léto a ještě ochotněji se rozmnoží za pomoci řízků. Její plody snadno můžete zaměnit s ovocem z mučenky jablečné a nejčastěji se používají pro výrobu sirupů a ovocných šťáv. Pokud chcete mít doma skutečnou rudou krasavici, poohlédněte se po kultivaru Scarlet Flame. Opravdu stojí za to.
Mučenka sladká (Passiflora ligularis)
Její jméno vám na první pohled říká, že ji rozhodně stojí za to vyzkoušet. Mučenka sladká potřebuje skleník, pokud toužíte po plodech. Ale jde-li vám pouze o květy, pak ji můžete pěstovat i na okenním parapetu prakticky stejně jako mučenku jedlou. Pěstuje se v Peru, Mexiku, Brazílii, ale také v Austrálii (tady ji seženete v obchodech pod označením sladká granadilla). Potěší vás velkými vonnými květy o průměru až 10 centimetrů s nápadnými fialovo-bílými pruhy. U nás ji proto můžete sehnat i pod názvy mučenka pruhovaná sladká nebo mučenka jazykovitá. Ovšem budete-li se řídit latinským označením (Passiflora ligularis), nemůžete sáhnout vedle. Její plody jsou kulaté, žluté a s jemným oranžovým žíháním. Vyznačují se dlouhou stopkou. Ve skleníku u nás může vykvétat poměrně dlouho – od ledna až do srpna. Při pěstování doma se pak její květy objevují zejména v letních měsících.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz