pelynek brotan

Pelyněk brotan využijete na zahradě i v kuchyni

Pelyněk brotan je dřevnatý keř, který pomáhá například s trávením, střevními parazity nebo ekzémy. Využití však najde i v kuchyni, k zelenině nebo sterilovaným houbám. Na zahradě zase odhání hmyz.

Pelyněk brotan (Artemisia abrotanum) je dřevnatý keřík, vysoký asi 70 – 100 cm. Vyžaduje slunné a chráněné místo s propustnou půdou. Jakmile se trsy rozkošatí, je dobré je seřezat. V zimě, kdy odpočívá, seřízneme staré větve, na jaře vyraší nové. Listy má krátké, řapíkaté, zeleno – stříbrné barvy.

Bylinka je také nazývána boží dřevec, pochází ze Středomoří a její účinky znali už ve starém Egyptě.

Jak prospívá našemu tělu

  • Pomáhá při problémech s trávením, podporuje tvorbu žluči a napomáhá léčit záněty trávicího ústrojí.
  • Funguje jako antiseptikum v zažívacím traktu, takže se využívá proti střevním parazitům.
  • Upravuje menstruační cyklus.
  • Napomáhá při léčbě ekzémů a lupénky.
  • Má afrodiziakální účinky.
  • Podává se i na špatně hojící se rány.

pelynek - Pelyněk brotan využijete na zahradě i v kuchyni

Kdy sbírat a kde se dá využít?

Sbírá se nať, první sklizeň je v červenci. Nať se odřezává v místě, kde končí dřevnatý stonek. Občas se využívá i semeno. Během roku jsou dvě sklizně.

V kuchyni se využívá k okořenění zeleniny, čalamád, sterilovaných hub. Nebo také k tučnému masu, rybám, do majonéz, pomazánek.

Na zahradě se vysazuje do blízkosti posezení, protože jeho citronově kořeněná vůně odpuzuje hmyz.

V kosmetice se využívá k mytí vlasů, ke koupeli, která prokrvuje pokožku a proti plísňovým onemocněním.

Užívá se ve formě tinktury, nálevu a na vnější použití jako odvar. Lze také vyrobit olej, kdy necháme na slunci vyluhovat pelyněk brotan v jedlém oleji a potíráme jím ekzémy a jiné kožní obtíže.

Doporučená denní dávka jednorázově je 1 g, denní dávka by neměla přesahovat 3 g. Doporučené dávkování by se nemělo překračovat, látky obsažené v pelyňku jsou ve vyšších dávkách toxické pro játra a nervový systém. Bylinu by neměly používat těhotné a kojící ženy.

 

TIP:

 
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář