kamejka

Kamejka modronachová: Půdo – pokryvná trvalka s působivými modrými květy

Kamejka vykvétá krásně modrými květy už od května. Vysazuje se především do smíšených trvalkových záhonů. Umí na zahrádkách vytvořit krásné, modré plochy a trochu připomíná pomněnky.

Kamejka modronachová (Buglossoides purpurocaelura, Lithospermum purpurocaeruleum) je naše domácí bylina, řadí se do čeledi brutnákovitých. Kamejky jsou vytrvalé rostlin, s květy zbarvenými do modré, bílé, modrofialové nebo modrobílé. Tvarem i barvou květů mohou připomínat pomněnky. Kvetou od května, nejčastěji v červnu a červenci.

Vyrůstají do výšky 30 – 60 cm, lodyha je trsnatá a vytváří dlouhé podzemní plazivé výhonky, z nichž rostou dvě lodyhy, jedna květonosná a druhá bezkvětá. Lodyhy jsou ochlupené a později poléhavé. Roste především v teplejších oblastech Evropy (jižní a jihozápadní Evropa, střední Evropa), od Španělska, po Ukrajinu až Turecko.

U nás se vyskytuje především v oblasti táhnoucí se od Poohří až po východní Polabí. Najít ji lze na okrajích lesů, v křovinatých stráních a řídkých lesích. Téměř všechny druhy mají nízký, půdo – pokryvný růst. Plodem je tvrdka, která je opravdu tuhá, zůstává na rostlině až do pozdního léta, v případě mírné zimy neopadávají.

kamejky - Kamejka modronachová: Půdo - pokryvná trvalka s působivými modrými květy

Jak kamejku pěstovat

Rostliny vysazujeme do dobře propustných půd, protože jim v zimě nesvědčí přemokření. Mají tučné listy, které v sobě střádají vodu, tak jsou schopny přečkat letní sucha. Snáší dobře i plné slunce. Obvykle prospívá na sušších, kamenitých půdách s mírně zásaditou reakcí.

Využívá se do skupinových výsadeb s keři, jako podrost pod stromy, do přírodních partií zahrad, ale i do skalek, vyvýšených záhonů a nádob.

K dostání jsou například kultivary: ´Blue Bird´, ´Blue Star´, ´Heavenly Blue´, ´White´, ´Baby Barbara´, ´Cambridge Blue´, ´Star´.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář