malina

Odrůdy maliníků – vybírejte mezi osvědčenými druhy

Maliník: Maliníků je dnes na trhu velké množství. Nenechte se zlákat obrázkem a popiskem, ale řiďte se skutečně hlavně tím, jaký pozemek a jakou péči můžete maliníku na své zahradě nabídnout. Od toho se totiž bude vyvíjet výnos i chuť plodů.

Granát

Tato kvalitní odrůda vám dá dostatečný výnos, když jí poskytnete dostatek světla a kyprou, na humus bohatou půdu. Je velmi odolná vůči odumírání výhonů, plísni šedé i mykoplazmatickým chorobám. Výnos je pravidelný a vyrovnaný. Plodí od konce června do cca 3. týdne července. Plod je velký, kulovitý až protáhlý, sytě červený, chuť harmonická, sladká a aromatická.

Veten

Odrůda Veten vám poskytne stálou a vysokou sklizeň, pokud bude mít středně propustnou půdu, bohatou na humus a dostatečnou zálivku. Je odolná vůči virovým, bakteriálním i mykoplazmatickým chorobám. Keř tohoto maliníku je středně hustý, poměrně bujný, středně odnožuje. Plodí od konce června do 3. týdne července. Plod je kuželovitý, vyrovnaný, červené barvy, dužnina spíše sladkokyselá a méně aromatická.

maliny 600x400 - Odrůdy maliníků – vybírejte mezi osvědčenými druhy

Zdroj foto. pixabay

Rubín

Tato oblíbená odrůda je poněkud náročnější na pěstování. Potřebuje ochranu proti škůdcům i chorobám, je totiž středně náchylná k odumírání výhonů a dost náchylná k plísni šedé. Dále vyžaduje specifické stanoviště – písčitohlinitou nebo hlinitopísčitou půdu s dostatkem živin, pH neutrálním až mírně kyselým a hlavně dostatek humusu. Výhony má vysoké a mnoho odnožují. Dozrává od 3. týdne června do 3. týdne července. Plody jsou větší, tupě kuželovité, dužina sladká a navinulá, aroma slabé.

Preussens

Jedna z novějších odrůd se hodí i pro pěstování v nádobách. Potřebuje humózní, středně těžkou, dobře propustnou půdu s mírně kyselým pH. Dorůstá výšky až 180 cm a větve mohou být lehce převislé. Je poměrně odolná vůči chorobám i škůdcům. Dozrává od konce června do poloviny července. Plody jsou velké, pevné, kuželovitého tvaru. Barva červená, chuť svěží, sladká.

Medea

Jako zástupce remontantních odrůd uvádíme Medeu. Přináší úrodu 2x do roka – v létě a pak během září až do října. Výhodou je, že na podzim plodí už sazenice zasazené na jaře. Potřebuje propustnou půdu s dostatkem humusu a vláhy. Je odolná vůči chorobám. Nepotřebuje oporu. Plody jsou atraktivní, šťavnaté a velmi chutné. Dají se použít k přímému konzumu, ale i zamrazit, přičemž si zachovávají svou chuť.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář