Exotická rostlina pocházející z Mexika dostala neobvyklé pojmenování coby sloní noha. Proč tomu tak je? Čím si to vysloužila?
Pojmenování vzniklo na základě nápadně tlusté báze kmínku. Pokud se rozhodnete pro koupi a pěstování, tak se setkáte spíše s pojmenováním nolina. Každopádně jde o exotickou rostlinu, která vyžaduje specifickou péči, avšak ne velmi náročnou. Lze ji pěstovat u nás za předpokladu poskytnutí podmínek, které jsou pro rostlinu nezbytné.
Nolina (Beaucarnea recurvata), které se říká také lahvová palma. Všechna přízviska získala na základě dřevnatého kmínku, ve kterém si rostlina uchovává zásobu vody na horší časy. Rostlina je doslova magnetem pro lidské oko a zároveň je ideální volbou do moderního interiéru, neboť dobře snáší suchý vzduch.
Tato kráska pochází ze slunných mexických polopouští, ve své domovině dorůstá až do výšky 9 metrů. Není třeba se obávat, neboť při pěstování v našich bytových podmínkách dosahuje výšky okolo 1 metru. Rostlina nejlépe vynikne v mělkém a širokém květináči.
Nolina na vrcholu dřevnatého stonku má typicky bohatý chochol listů, jenž jsou úzké, lesklé a až 90 centimetrů dlouhé, které jsou obloukovitě převislé a někdy se na koncích stáčejí. Po pár letech vypadají jako dlouhé travnaté listy.
Většina exotických rostlin potřebuje při pěstování v interiéru časté rosení a permanentní zvlhčování vzduchu. To neplatí u této rostliny, díky tomu se těší i své popularitě.
Nepřehlédnutelná rostlina v interiéru
Slunce a teplo je nutností pro tuto pouštní exotickou krásku, stejně tak i dostatek čerstvého vzduchu. I když nolinu lze u nás pěstovat jen jako pokojovou rostlinu, jakmile se oteplí, dopřejte jí pobyt u otevřeného okna, ať si může užít svěží vánek. Zároveň pozor na teplotu, která by neměla klesnout pod 10 °C.
Vyhovující je pro rostlinu propustný substrát ze směsi listovky, hlinité zeminy a písku. Popřípadě lze použít substrát pro sukulenty. Jelikož si nolina uchovává zásoby ve stonku a ne v kořenech, nepotřebuje velký květináč a přesadit stačí jednou za tři roky.
Zálivka aneb pozor na přelití
Přestože je nolina citlivá na přelití a mohla by začít uhnívat, avšak svůj přísun vláhy ke zdárnému růstu potřebuje, zejména od jara do podzimu. Substrát je vhodné udržovat mírně vlhký, nikoliv mokrý a v podmisce nesmí stát voda. Perfektní volbou je nasypání vrstvy hrubého písku nebo perlitu na dno nádoby, poslouží drenáž coby prevence přemokření, pokud neodhadnete správně zálivku. Rovněž hliněný květináč je vhodnější alternativou než plastový.
I sloní noha potřebuje od jara do podzimu kromě zálivky výživu v podobě hnojení. Ideální je rozpustné hnojivo. V zimním období zálivku omezíme a nehnojíme.
Kvetoucí či nekvetoucí?
U starších rostlin se může objevit stvol, který bude obsypán drobnými bílými kvítky. I když v našich podmínkách kvetení nelze moc očekávat, přesto se tak může stát. Při pravidelné a dobré péči je potenciální, že i v pokojových podmínkách se mohou objevit latnatá květenství, která jsou ozdobou rostliny po celé léto. Pokud se však tak nestane, není to nikterak na škodu, neboť sloní noha je velmi interesantní i bez květů.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz