dluzela

Dlužela tiarelovitá aneb heucherella je zajímavý kříženec dlužichy a mitrovničky

Heucherella vznikla mezidruhovým křížením dlužichy a tiarelly (mitrovničky). Její název tak vznikl spojením obou jmen. V přírodě ji nenalezneme. Různé hybridy zdědily od každého rodiče něco, některý má více vlastností dlužichy, jiný tiarelly.

Heucherella – Dlužela tiarelovitá je mezidruhový hybrid, vzniklý křížením dlužichy a mitrovničky (tiarelly). Její jméno vzniklo spojením latinských názvů výchozích druhů: Heuchera + Tiarella = Heucherella. Po svých rodičích zdědila spoustu dobrých vlastností. Jednotlivé kultivary mají různý vzhled i tvar. Oba rodiče pochází z lesů Severní Ameriky. Dorůstají výšky 20 – 30 cm.

Heucherella je atraktivní především listem. Ty jsou buď zelené, nebo různě vybarvené, záleží na odrůdě. Na vysokých stoncích vykvétají na jaře drobné kvítky uspořádané v latách. Barvu mají většinou bílou či růžovou.

Jak dluželu pěstovat

Vyžaduje podobné podmínky jako dlužicha či tiarella. Daří se jí v mírně vlhčích půdách, ideálně hlinitopísčitých, propustných s dostatkem humusu. Potřebuje pravidelnou zálivku, hlavně v období sucha. Heucherelly mají občas tendenci v nepříznivých podmínkách ztrácet na kráse. Odumírá střed a trs se zmenšuje. Naopak se jim velmi daří v dobrých podmínkách, hlavně v kvalitním substrátu, při pravidelné zálivce a přihnojování. Velmi jim prospívá umístění v nádobě a v závětří. Rozmnožuje se dělením starších rostlin. Vysazují se na polo – stinné stanoviště, snesou i stín.

dluzela list - Dlužela tiarelovitá aneb heucherella je zajímavý kříženec dlužichy a mitrovničky

Dlužela ´Solar Eclipse´ (Heucherella hybrida ´Solar Eclipse´) – má kulaté, vroubkované a dlanité listy. Mají červeno – hnědou barvu a zelené okraje.

Dlužela hybrida ´Alabama Sunrise´ (Heucherella hybrida ´Alabama Sunrise´) – listy jsou hluboce vykrajované, zjara začínají vyrůstat ve zlato – žluté barvě s červeným žilkováním, časem se mění na zelenou. Na podzim se starší listy vybarvují do oranžovo – růžově.

Dlužela hybrida ´Copper Orange´ (Heucherella hybrida ´Copper Orange´) – má oranžové listy a výraznou hnědou žilnatinu.

Dlužela hybrida ´Gold Zebra´ (Heucherella hybrida ´Gold Zebra´) – má zářivou, zeleno – žlutou barvu a tmavočervené zabarvení okolo žilnatiny.

Dlužela hybrida ´Brass Latntern´ (Heucherella hybrida ´Brass LAntern´) – vyniká listy zbarvenými do bronzova až hněda.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít