břečťan

Břečťan je ideální pokojová rostlina. Čistí vzduch od škodlivin

Dokáže růst i ve stinných koutech pokojů, jeho listy působí velmi dekorativně, a navíc čistí vzduch od škodlivin. skvěle se proto hodí jako rostlina do bytů, sousedících s rušnou ulicí nebo přímo do ložnice, kde zajistí spáčům zdravý a čistý vzduch. Ne vždy se však břečťanu v interiéru daří. Podíváme se na to, kde při jeho pěstování děláme nejčastější chyby a jak se jich pro příště spolehlivě vyvarovat. Rozhodně není náročný na místo. Může se plazit nebo pnout po jakékoliv konstrukci, kterou mu poskytnete. I v místnosti se tak postará o zajímavý dekorativní prvek.

Kam břečťan umístit? Podívejte se na jeho listy

Břečťan (Hedera helix) může mít mnoho různých podob. Ten s tmavě zelenými listy potřebuje méně světla než jeho panašovaný bratranec. Umístíte-li barevný nebo světlezelený břečťan do stínu, začne se bránit a o jeho atraktivní vzhled brzy přijdete. Navíc nebude zdaleka tak dobře prospívat jako ve světlém polostínu s měkkým světlem, pro který je primárně určený.

břečťan rostlina - Břečťan je ideální pokojová rostlina. Čistí vzduch od škodlivin

Přetopené prostory a suchý vzduch mu nesvědčí

To bývá v moderních domácnostech nejčastější kámen úrazu. Břečťan na takové podmínky reaguje nejdříve zahnědnutím konečků listů, později uschne zcela. Mnohem lépe se mu bude dařit tam, kde je vzduch svěžejší a studenější – třeba právě v ložnici. Pravidelné rosení nevyžaduje, ale jednou za čas uvítá sprchu, která ho zbaví nánosu prachu na listech.

Stejně nenáročný je i na substrát. Smíchejte běžnou zeminu pro pokojové rostliny s rašelinou v poměru 1:1, případně přidejte perlit pro lepší propustnost. To je důležité, břečťan totiž nesnáší přemokření. Raději ho zalévejte pravidelně a méně vydatně, než abyste u břečťanu střídali období nadměrné vláhy s obdobími přísušku. To totiž jeho kořenový systém příliš dlouho nevydrží.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

16 − 2 =