voděnka

Rostlina vhodná pro začátečníky. Čím vás překvapí voděnka

Nenáročná pokojová rostlina, která si vás získá hned z mnoha důvodů. Dokonce je vhodná i pro netrpělivce, jelikož zaujme svou zdobností a rychlým růstem. Voděnka (Tradescantia) je odolná, skromná a zároveň udělá mnoho parády. Je vhodná i pro začátečníky či mladé pěstitele. Jako takřka všechny pokojovky, tak i voděnka čistí vzduch v domácnosti a vy se tak můžete těšit pohledu na uklidňující a krásnou zeleň.

Většina druhů pochází z dalekého slunného Mexika. Charakteristické jsou jejich dlouhé výhony se zajímavě vybarvenými lístky, které mohou splývat z parapetu, police, závěsného košíku či jakékoliv jiné závěsné nádoby. Voděnka se pěstuje právě kvůli kráse listů, které jsou interesantní dekorací, ale občas vám může i kvést v podobě drobných bílých kvítků.

Ozdobné a zajímavé druhy

Voděnku je možné pěstovat ve vícero kultivarech a druzích, kdy listy mohou být světle zelené s krémovým podélným proužkováním či bíle panašované a zespodu fialové, nebo komplet sytě červené či fialové.

Rostlina pro začátečníky i zaneprázdněné osoby

Co se týče ohledně výběru stanoviště, snese voděnka světlé i tmavé místo, ne však přímé slunce. Odrůdy mající kresbu na listech a červenolisté potřebují více světla. Ideální teplota pro rostlinu je v letním období od 18 do 22 °C a v zimě v rozmezí 16 až 18 °C.

Tradescantia fluminensis - Rostlina vhodná pro začátečníky. Čím vás překvapí voděnka

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                     Tradescantia fluminensis

Při volbě substrátu stačí zvolit běžný pro pokojové rostliny či pokojovky ozdobné listem. Od jara do podzimu rostlina má ráda dostatek vláhy, substrát udržujte mírně vlhký a pravidelně rostlinu zalévejte. Voděnce prospěje hnojení, které má vliv na tvorbu bujných zelených vodopádů. Rostlinu můžete rosit, udělá jí to dobře, ale není nutností. Pozor na dlouhodobé přemokření, které voděnce vadí.

Velmi snadné množení

Voděnky lze množit jednoduše a snadno pomocí stonkových řízků, které se vloží do sklenice s vodou pro zakořenění. Jeden výhon lze rozdělit i na více kousků, každý řízek zakoření. Poté stačí vysadit do květináče. Ideální je odebírání řízků i přesazování na jaře.

Množením si zároveň nejlépe rostlinu zmladíte, když v zimním období delší a starší výhony olysají. Řízky lze totiž zapíchat i okolo rostliny v novém květináči ihned po přesazení, rychleji dojde k vytvoření bohaté záplavy nové zeleně.

Voděnky se pyšní rovněž tím, že se jim vyhýbají choroby a různí škůdci. Výjimkou mohou být štítenky ve velice suchém prostředí. Jestliže rostlina ztratí typickou kresbu nebo vybledne zeleň listů, příčinou bývá nedostatek světla, popřípadě přehnojení. V případě přemokřeného substrátu může dojít k uhnívání kořínků.

Vytrvalá rostlina

Jedná se o trvalku, která vám bude dělat náležitou společnost a zároveň nevyžaduje náročnou péči. Někdy se lze setkat také s názvem poděnka. Některé starší rostliny se za vaši péči odmění nenápadnými kvítky, které nevoní. Z tohoto důvodu je vhodnou rostlinou i do ložnice.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

1 Komentářů

Zanechte komentář