Meruňky odrůdy: Pokud právě vybíráte nové odrůdy meruněk do své zahrady, zkuste se nejprve začíst do našeho článku. Některé tipy se vám budou určitě hodit!
Kolik odrůd meruněk máme v České republice
V České republice můžeme najít 47 odrůd/kultivarů meruněk, tedy tak to alespoň vyčteme ze Státní odrůdové knize. V našem přehledu budou ty nejčastěji pěstované.
Velkopavlovická
Asi vůbec nejčastěji pěstovanou odrůdou je Velkopavlovická. Název dostala podle místa svého vyšlechtění – Velkých Pavlovic. K dobrému růstu a velkému výnosu potřebuje půdu zásobenou dobře živinami i vláhou, ale jinak je vhodná do všech oblastí, které jsou příhodné pro pěstování meruněk. Je částečně samosprašná. POZOR: Nesnáší výkyvy klimatu. Roste bujně, plodí bohatě a pravidelně. Dozrává v poslední červencové dekádě, zraje postupně a je lepší sklízet ji 3x. Plod je velký, kulovitě oválný, sytě oranžový, má sladce navinulou chuť.
Výhody: Netrpí poškozením mrazem při kvetení, protože má ve srovnání s jinými meruňkami dlouhou dobu kvetení.
Nevýhody: Vyžaduje 3 probírky při sklizni, trpí výkyvy klimatu.
Vesna
Tato meruňka je spíše nenáročná na půdu a stanoviště, potřebuje k dozrávání teplo, je částečně samosprašná. Je velmi odolná vůči chorobám (klejotok, houbovité choroby, hnědnutí listů) ani netrpí poškozením mrazem (v zimě ani na jaře při kvetení). Roste středně bujně, vytváří širokou, někdy až převislou korunu, výnosy nastupují později, ale zato pravidelně. Sklízí se ve druhé dekádě července, doporučuje se dvojí probírka. Plody by se měly konzumovat přímo, protože špatně snášejí transport. Plody jsou střední až větší, slupka žlutá, dužnina dobrá, ale poměrně brzy měkne.
Výhody: Odolná vůči chorobám a mrazům.
Nevýhody: Nevhodná pro transport, dužina brzy měkne.
Bergeron
Tato odrůda potřebuje vyšší pěstitelskou péči. Nebude dobře prospívat mimo meruňkové oblasti, není vhodná do uzavřených poloh. Plody jsou výborné na zpracování (marmelády, džemy, kompoty), ale pouze dobře vyzrálé plody jsou vhodné pro přímou konzumaci. Sklízí se až ve druhé dekádě srpna, patří tedy k pozdějším odrůdám. Plody jsou střední, kulovitě oválné, slupka plstnatá, pevná a oranžová, dužnina je také oranžová, šťavnatá, navinulá a sladká, velmi aromatická.
Výhody: Slabší růst, velký výnos.
Nevýhody: Trpí na hnědnutí listů a na moniliózu (zejména v době, kdy má zelené plody).
Maďarská
Tato odrůda byla skutečně vyšlechtěna v Maďarsku a má velmi vysoké nároky na stanoviště i půdu. Nejlépe bude prospívat na teplém a chráněném stanovišti, kde bude stabilní klima. Plodí poměrně brzy – koncem července a začátkem srpna. Plody dobře drží na stromě, nepadají. Je vhodné je probírat postupně, cca 2x až 3x. Ovoce je výborné pro konzervování, zejména pro výrobu džemů a marmelád, protože i samotné plody dobře želírují. Plody jsou velké, červenožluté, dužnina sladká a slabě aromatická. Pecka se dobře odděluje od dužniny.
Výhody: Je odolná vůči mrazu a středně odolná proti monilióze.
Nevýhody: Potřebuje stabilní klima a má vysoké nároky na pěstování.
Veecot
Tato odrůda je vhodná do všech běžných oblastí, kde se pěstují meruňky. Pěstitelé oceňují její všestrannost – je vhodná jak pro drobné pěstitele, tak i do meruňkových sadů. Je cizosprašná. Netrpí žádnými chorobami. Má střední růst, plodí poměrně brzy a výnos je vysoký a pravidelný. Dozrává na přelomu července a srpna, je vhodné probrat ji alespoň 2x. Plody jsou střední, slupka oranžová, zčásti překrytá červenou, dužnina je pevná, o něco méně šťavnatá než předchozí odrůdy, dobře se odděluje od pecky.
Výhody: Netrpí žádnými chorobami.
Nevýhody: Při větší násadě plodů jsou plody drobné, je potřeba udělat probírku už na jaře.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz