Přestože pro přírodu je zima dobou relativního klidu a odpočinku, avšak orchideje v interiéru jsou aktivní, neboť většina právě rozkvétá. A zejména v zimním období, kdy je květů poskrovnu, je toto vítaným zpestřením a pohlazením pro oči a zajisté i pěstitelskou duši. Však zima je nejhezčím obdobím roku, kdy pěstitelé sklízí zaslouženou odměnu za veškerou péči věnovanou orchidejím.
Zimní výživa aneb jak je to s hnojením?
Přísun živin není nezbytně nutný v tomto období, lze považovat za jakýsi nadstandard. Pokud vynecháte hnojení přes zimu, nic fatálního by se nemělo stát. Ptáte se, zda a proč tedy hnojit? Jelikož ani v zimě se nezastaví růst, kdy aktivní a vitální rostlině přirůstají listy i kořeny, taktéž se tvoří nové květní stvoly. A takové úsilí si zaslouží trochu více.
Lehčí dávku výživy v podobě hnojení je možné pouze u zdravé rostliny, která má stanoviště s dostatečnými světelnými podmínkami. Výživa je aplikována s cílem udržení dobrého stavu a zejména bohatého kvetení orchideje. Nikdy ne za účelem nárůstu zelené hmoty. Z tohoto důvodu je proto důležité dbát na složení hnojiva. Pro zimní hnojení je třeba zvolit produkt s výrazně sníženým podílem dusíku ve prospěch draslíku a fosforu. A jelikož je zima hlavní sezónou pro kvetení orchidejí, ke krásnému a intenzivnímu zbarvení lze pomoci kapalným hnojivem, které slouží coby podpůrný prostředek.
Záležitost ohledně světla v zimě
Zásadním faktorem v zimě je světlo, neboť ostatní podmínky v podobě zálivky, výživy či teploty je možné upravit a zajistit vlastními silami, péčí apod. Avšak větru, slunci či dešti nikdo z nás není schopen poručit. Jak tento svízel vyřešit?
Umístěte svůj klenot co nejblíže k oknu, na okenní parapet a snažte se odstranit vše, co by mohlo zabránit v cestě slunečním paprskům, mějte vytažené žaluzie, rolety apod. Podstatná je taktéž orientace okna. V tomto případě platí, že čím déle na orchideje slunce svítí v zimě, tím lépe. Ideální je tak volba okna s nejsilnějším světlem. Pozor na studený průvan, který ani na malou chvilku rostlině nesvědčí. I přes noc by neměla být orchidej vystavená nižší teplotě jak 18 °C.
Pozor na záškodníky díky suchému vzduchu
Jelikož je orchidej umístěna logicky na okenním parapetu, pod kterým je většinou topný radiátor, což je případ většiny klasických bytů. Avšak teplý a suchý vzduch rozhodně není prospěšný pro rostlinu. Mezi největší škůdce orchidejí je sviluška, která právě naopak miluje teplo a na rostlinách tímto parazituje. Jak vyzrát na tyto nepřátele?
Pravidelnou kontrolou listů a především jejich odvrácené části. Stejně tak použít efektivní přípravky, které pomohou. Je nutné neopomenout kontrolovat i okolní rostliny, byť mohou vypadat zdravě.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz