zelňačka

Francouzská cibulačka zahřeje v zimním období

Další polévkou vhodnou na celé zimní období je cibulačka, která pochází z francouzské kuchyně. Příprava je nanejvýš jednoduchá, jen počítejte s dostatkem času na zezlátnutí cibule.

Co budete potřebovat cibule 300x166 - Francouzská cibulačka zahřeje v zimním období

Na cca 4 porce cibulačky si připravte:

  • 4 velké cibule,
  • 3 lžíce oleje,
  • 1–2 lžíce hladké mouky,
  • 1 a ½ l vody nebo vývaru,
  • sůl, pepř,
  • cca 2 plátky chleba,
  • 50 g strouhaného tvrdého sýru.

Postup

Cibuli oloupeme a nakrájíme na tenká kolečka nebo půlkolečka. Ve velkém hrnci rozpálíme 2 lžíce oleje a přidáme cibuli. Necháme ji zpěnit a pak snížíme plamen, aby cibule zezlátla postupně a pomalu. Přitom ji občas promícháme. Ke konci zaprášíme moukou. Pozor: zezlátnutí může trvat i půl hodiny, ale vyplatí se nespěchat – jen tak dodáte cibulačce tu pravou chuť. Jakmile cibule zezlátne, zalijeme ji 1 a ½ litrem vody nebo vývaru a vaříme asi 20 minut. Ke konci polévku osolíme a opepříme.

Mezitím si připravíme chléb a sýr. Chléb nakrájíme na kostičky velikosti cca 1 cm a na lžíci oleje opečeme dokřupava. Sýr nastrouháme najemno.

Polévku podáváme posypanou kostičkami opečeného chleba a sýrem. (Pro ještě výraznější chuť můžeme jednotlivé porce zapéct i v troubě – asi 10 minut.)

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít