Daří se vám připravit rýži jemnou, nadýchanou a tak akorát měkkou, ale máte pocit, že jí pořád něco chybí? Vyzkoušejte její přípravu s bylinkami a kořením. Ukážeme vám ty nejlepší, které se k ní hodí nejlépe. Jednoduše je přidejte do vody, v níž se rýže vaří a užívejte si chutného výsledku.
Jako první si dejte pozor na výběr rýže. Ta nejlevnější sáčková ze supermarketu nebývá dobrou volbou. Mnohem lepší je rýže volně sypaná, a to nejlépe ta jasmínová nebo basmati. Příprava těchto druhů se vám zaručeně podaří i bez velkého kuchařského umu. A bylinky budou jen velmi příjemným chuťovým bonusem.
Majoránka
Máme ji spojenou zejména s bramborami a bramboráky, ale stejně dobře poslouží i u rýže. Koneckonců indická kuchyně ji používá běžně. Na jeden hrnek rýže postačí lžíce sušené majoránky nebo půl lžíce té čerstvé. Krom příjemné chuti má majoránka i pozitivní vliv na zažívání. Díky ní naše tělo lépe tráví tuk. Nejlépe se hodí k rýži, kterou budete později servírovat k hovězímu, vepřovém či skopovému masu.
Koriandr
Tento tip k nám přišel z ajurvédské kuchyně. Čtyři tobolky koriandru na jeden šálek rýže celý pokrm ovoní a dodají mu exotickou příchuť. Taková rýže se skvěle hodí zejména k zeleninovým pokrmům nebo rybám. Kromě toho koriandr posiluje imunitu a trávení, podporuje oběhový systém a dodává energii, a to zejména v zimních měsících.
Libeček
Typicky polévkové koření se vám bude hodit i při vaření rýže. Je velmi aromatický, takže postačí několik lístků na hrnec rýže – případně můžete využít i tuhé konce stonků, jež jinak zpravidla vyhazujete. Libeček taktéž posiluje imunitu, obsahuje množství vitamínů a dalších cenných látek a perfektně ladí zejména k vepřovému a kuřecí masu, rybám, zeleninovým pokrmům a omáčkám.
Kurkuma
V indické ajurvédě má kurkuma pověst všeléku. Působí pozitivně na organismus, posiluje ho a dodává mu energii. Právě prášek z kurkumy propůjčuje barvu koření kari a stejně nádherně obarví i vařenou rýži. Také pozmění její chuť směrem k velmi mírné štiplavosti a prohloubí chuťové tóny, které v sobě rýže přirozeně ukrývá. Skvěle se tak hodí zejména k tmavým masům jako je skopové nebo hovězí. Například jehněčí pilaf si Indové nedokáží snad představit jinak než právě s kurkumou. Ale zalíbí se vám i u jídel zeleninových nebo u těch, která polaskají váš jazyk pořádnou dávkou chilli či jiného pálivého koření. Kurkuma je zkrátka prakticky univerzální, a to nejenom v ajurvédě.
Šalvěj
Také vám roste na bylinkové zahrádce, ale při vaření ji prakticky nedokážete využít? Pak to příprava rýže rychle změní. Postačí dva až tři lístky. Šalvějové silice zlepšují trávení, dodávají chuť k jídlu, působí antisepticky, posilují organismus a pomáhají i na dýchací problémy. Rýže se šalvějí je ideální k masitým pokrmům nebo k omáčkám. Zpočátku dávejte lístků raději méně, její chuť je totiž dost specifická. Ale jakmile si ji jednou oblíbíte, už nebude chtít rýži připravovat jinak.
Kardamom
Jedna či dvě tobolky zeleného kardamomu rýži skvěle ovoní a poskytne skvělý základ chuti pro takové experimenty z orientální kuchyně, jako je například rýže s rozinkami nebo mandlemi. Hodí se k zelenině, masu, ale i rýži připravené na sladko.
Tip navíc: jak na perfektně připravenou rýži za všech okolností
Nebaví vás neustále studovat návod na sáčcích? Vyzkoušejte náš univerzální, s nímž se vám rýže zaručeně povede. Na jeden díl rýže si připravte dva a půl dílu vody. Počkejte až voda začne vřít, pak rýži přiklopte a nechte deset minut dusit na mírném plameni. Odklopte a ochutnejte. Neměla by být příliš měkká, ale ani tvrdá. Pokud klade mezi zuby příliš velký odpor, přilijte trochu horké vody a ještě pár minut vařte.
Naopak zbývá-li mezi zrnky vody ještě hodně, vařte rýži odklopenou, rychle se odpaří. Na závěr ji nechte vydechnout. Právě nevypuštěná pára způsobuje, že se rýže lepí a přestává být sypká. Přendejte ji proto z horkého hrnce do skleněné nebo nerezové mísy a nechte pět minut odpočívat. Teprve poté servírujte. Uvidíte, že výsledek bude dokonalý.
Náš tip: Chcete tvořit z rýže dekorativní kopečky? Připravte si k ruce menší naběračku z kovu. Namočte ji ve studené vodě, naberte rýži a příborový nožem ji lehce stlačte a zarovnejte její povrch tím, že přebytečná zrnka shrnete zpátky do mísy. Pak už jen lehce klepněte o hranu talíře a kopeček sám vypadne. Před každým dalším nabráním rýže namočení naběračky ve studené vodě opakujte. Stačí trochu cviku a takto servírovaná rýže skončí na stole stejně rychle, jako kdybyste ji jen „obyčejně“ nabírali třeba lžící.
Návod na rýži pro fajnšmekry
Toužíte po rýži jako z asijského bistra, ale zatím jste si nepořídili rýžovar, bez kterého to prostě nikdy, není ono? Pak vařte rýži v horké vodě jen pět minut a na zbytek času ji přesuňte do cedníku o stejném průměru, jako má použitý hrnec. Uvidíte, že nadýchanější jste ještě nejedli.
Jak uvařit rýži na sushi nebo tu natural?
Existují však druhy rýže, na kterou výše uvedený univerzální návod neplatí. Například rýže natural, tolik oblíbená mezi milovníky zdravé výživy, se nejlépe podaří, pokud ji přes noc namočíte do studené vody. Pak ji v téže vodě vařte 25-30 minut doměkka.
U rýže na sushi zase změňte poměr rýže a voda a to na 1:1. Rýže je hotová tehdy, když se všechna voda vypaří – v hrnci to začne mírně praskat a v rýži se utvoří otvory pro odpuštění páry. Takovou rýži nechte pár minut vychladnout a pak smíchejte s octovým nálevem na sushi. Později by se vám to už nemuselo povést, protože rýže opravdu hodně ztvrdne.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz