Hmyzí škůdci v ovocné zahradě: Na ovocných stromech, keřích i rostlinách se vám může během roku objevit mnoho škůdců, z nich asi největší skupinou jsou ti z řádu hmyzu. Největším problémem je poznat je včas, protože jejich malá velikost jim většinou umožní napadnout větší množství rostlin, aniž bychom si toho všimli.
Květopas jabloňový
Květopas jabloňový (Anthonomus pomorum) napadá kromě jabloní i hrušně a kdouloně. Poznáte ho tak, že květy jabloní i hrušní zůstávají uzavřené a jejich korunní plátky postupně hnědnou. Vnitřek květu vyžírají housenky, které jsou velmi malé. V této fázi však již není příliš mnoho pomoci. Prevencí je postřik povolenými insekticidy (Mospilan, Karate Zeon), jakmile se rozvijí pupeny; postřik je možné opakovat i několikrát před rozkvětem.
Květopas hrušňový
Květopas hrušňový (Anthonomus piri) napadá zejména hrušně. Samička klade vajíčka do pupenů. Larvy stejně jako v předchozím případě vyžerou vnitřek pupenu, takže ten vůbec nevyraší. V této době je již pozdě na jakékoliv řešení. Prevencí je postříkat hrušně doporučenými insekticidy již v září a tento postřik ještě jednou až 2x opakovat.
Bekyně velkohlavá
Bekyně velkohlavá (Lymantria dispar) ničí zejména jádroviny. Housenky požírají listy již brzy zjara, jakmile vyraší. Přítomnost bekyně poznáte podle shluků vajíček, které jsou na kmenech stromů a připomínají houbu. Jsou pokryta červenými chloupky. Protože vajíčka jsou nakladená na stromech přes zimu, je dobré použít i v zimě postřik (insekticid, který ničí vajíčka – ovicid). Jakmile se na jaře vylíhnou housenky, použijte insekticid na housenky (larvicid). Dospělé jedince poznáte podle toho, že samička je bílá, sameček hnědý.
Bekyně zlatořitná
Bekyně zlatořitná (Euproctis chrysorrhoea) požírá listy na začátku jara, ale již v zimě jsou na stromech vidět hnízda housenek – po opadání listů jsou dobře rozeznatelná. Protože se nacházejí na vrcholech výhonů, nejlepším způsobem, jak zachránit příští úrodu, je celé výhony s hnízdy odříznout a spálit. Preventivně můžete ještě na jaře, než se pupeny rozvinou, postříkat povolenými insekticidy.
Malinovník šedý
Malinovník šedý (Byturus aestivus) je jedním z mála hmyzích druhů, který poškozuje maliny jako dospělec i jako larva. Zatímco dospělci vyžírají květní pupeny, larvy brouků nalezneme v plodech a způsobují jejich červivost. Brouky můžete mechanicky sbírat, proti červivosti plodů se doporučuje preventivní postřik insekticidy, které by však neměly být nebezpečné pro včely, protože se aplikují na květy (například Calypso, vždy sledujte informace na obalu výrobku).
Molovka jablečná
Molovka jablečná (Argyresthia conjugella) napadá kromě jabloní i hrušně, kdouloně, meruňky a broskvoně. Poznáte ji velmi snadno podle pavučinek na vrcholech výhonů, které jsou plné larev, jež ožírají listy. Je-li strom napaden opravdu silně, vypadá jeho koruna, jako by byla spálená. Opět se jedná o druh, jehož larvy na stromech už přezimují. Je tedy potřeba provést důkladný zimní postřik. V zimě se nemusíte bát, že byste ohrozili včely, a tak můžete provádět postřik i opakovaně. Některé larvy se nacházejí i uvnitř stromů – pod kůrou apod.
Bourovec prsténčivý
Bourovec prsténčivý (Malacosoma neustria) se vyskytuje zejména na peckovinách. Poznáte jej podle pavučinkových zámotků, ve kterých jsou žravé housenky – na jaře. V létě se pak housenky vyskytují i jednotlivé. Dobrou pomocí je ničit vajíčka, která se nacházejí ve šroubovitých prstencích na výhonech stromů přes zimu. Ačkoliv dospělec je velmi krásná můra, jeho larvy vám mohou zcela zničit úrodu.
Obaleč jablečný
Obaleč jablečný (Cydia pomonella) napadá jabloně, ale i hrušně. Jeho přítomnost poznáte až podle červavých plodů, které nejsou na první pohled vidět. Opadávají však zralé ze stromu a jsou znehodnocené. Kromě toho jsou při skladování často napadány ještě sekundárně moniliózou. Proti obaleči se můžete chránit preventivními postřiky, když jsou plody malé a nezralé – 2x za sebou (Calypso, Mospilan). Vhodné jsou také lapací pásy na housenky, které aplikujete na kmeny stromů.
Obaleč švestkový
Obaleč švestkový (Cynia funebrana) napadá zejména švestky, ale může napadnout i meruňky. Způsobuje červivost plodů, které jsou zároveň předčasně zralé. Brouk se vyskytuje ve 2 generacích. První vzniká brzy na jaře, kdy je dobré aplikovat insekticid. Proti druhé generaci můžete bojovat i mechanicky – probírkou nemocných plodů a jejich důkladným zničením, aby se larvy nemohly šířit na další plody.
Vrtule třešňová
Vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi) napadá třešně, a to zejména ty sladké. Způsobuje červivost. Zničení larev napomáhá, když důkladně proberete plody na stromech a rovněž sesbíráte i plody spadlé na zem. Pomáhá také nasypat práškový insekticid kolem kmenu stromu a popřípadě jej i vpravit motykou mělce do země, aby se zničila vajíčka, larvy i dospělci, kteří mohou přebývat pod povrchem.
Píďalka podzimní
Píďalka podzimní (Operophtera brumata) napadá jádroviny i peckoviny. Požírá listy, a to hned od začátku vegetace. Rychle se množí a může dojít až k holožíru. Výbornou pomůckou proti píďalce jsou lepové pásy, které umístíte na všechny stromy již během podzimu. Pokud se jedná o mladé stromky, které mají u sebe oporu v podobě kůlu, je potřeba lepové pásy umístit i na tyto kůly. Stromy je také možné na jaře, dokud mají pupeny, postříkat preventivně insekticidem.
Poznámka: Ve všech případech, kde je uveden postřik insekticidem, můžete využít přirozené predátory housenek (ptáky apod.), o kterých jsme vám článek již přinesli.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz