pergola stavba

Postavit pergolu je snad ještě snazší než postavit altán

Postavit pergolu je snad ještě snazší než postavit altán. Ale pokud si na to netroufnete, nezoufejte – existuje mnoho firem, které vám dokážou postavit pergolu, anebo můžete kontaktovat tesaře, kterého znáte. Dále se podíváme na všechny způsoby.

Jak postavit pergolu svépomocí

Nejprve si vyberte, zda budete chtít pergolu zastřešenou, nebo nezastřešenou. Má to hned dva důvody. Nezastřešená pergola bude více ovlivněna povětrnostními podmínkami, a bude tedy potřeba ji postavit z kvalitnějšího dřeva (dub, borovice, modřín). Zato však nezastřešená pergola není brána jako stavba, a tak v jakémkoliv provedení i velikosti nemusíte žádat o stavební povolení. Zastřešená pergola naproti tomu snese provedení i ze smrku (za předpokladu, že jej budete řádně ošetřovat), ale zase musíte žádat o stavební povolení.

Na základ pergoly postačí základové patky, do kterých pomocí šroubů zasadíte sloupky. Na sloupy pak pomocí hřebíků či šroubů připevníte trámy. To u nezastřešené pergoly stačí.

Zastřešenou pergolu vytvoříme tak, že budeme pokračovat krokvemi a střešními dřevy. Pergola se dá zastřešit průhlednými i neprůhlednými materiály. Průhledné jsou: komůrková plexiskla, plné polykarbonátové desky aj. Neprůhledné jsou: kanadské šindele, keramické a betonové tašky, zámkové panely a další.

POZOR: Betonové tašky jsou velmi těžké, a tak je zapotřebí, aby konstrukce tuto váhu unesla!

pergola staveni 600x399 - Postavit pergolu je snad ještě snazší než postavit altán

Zdroj foto: envato

Podlahy v pergole mohou být z nejrůznějších materiálů. Zvolit můžete například kamennou podlahu, kdy kameny nakoupíte v kamenolomu a poskládáte je do vykopané díry, nebo zalijete do betonu. Také si můžete pořídit betonovou desku, již při stavbě pergoly. Dřevěná podlaha je krásná, ale velmi náročná na ošetřování. Naopak plastová podlaha je nenáročná, ale má vyšší pořizovací náklady a navíc není příliš přírodní, zvláště pokud chcete, aby vaše pergola zapadla do přirozeného prostředí zahrady.

Dá se koupit hotová pergola?

Menší pergoly se dají koupit i vcelku, větší pak jako stavebnicový systém, který si buď sami sestavíte, anebo vám je sestaví pracovník dodávající firmy. Takovéto stavebnice mohou být ze dřeva, ale i z hliníku nebo oceli. Kovové pergoly bývají dražší, ale zato jsou bezúdržbové a vydrží vám mnoho let. Stavebnicové systémy také můžete kombinovat podle vlastních představ a zakomponovat do nich různé truhlíky, lavičky atd.

TIP: Zastřešenou pergolu si můžete koupit jako levné stání pro vašeho automobilového miláčka.

A co pergoly na zakázku?

I tady mají naši výrobci co nabídnout. Pergoly na zakázku jsou sice dražší než stavebnicové systémy, ale zase se vám naprosto přizpůsobí. Můžete si vybrat materiál, velikost, barvu, můžete zvolit například pergolu s krbem nebo udírnou, nebo tako dvojitou pergolu (se dvěma na sobě nezávislými místy). Stejně tak vybavení pergoly může obsahovat stůl, židle, lavice, nebo dokonce houpačku. U zastřešených pergol za vás firma vyřeší i stavební povolení.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

eleven + four =